Ръководителите на страните-членки на ЕС ще се съберат на заседание на Европейския съвет, за да посочат кой ще е следващият външен министър на ЕС.
Президентът Росен Плевнелиев ще защитава кандидатурата на Кристалина Георгиева.
Върховният представител на ЕС се избира от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, със съгласието на председателя на ЕК. Мандатът му е пет години, по подобие на този на останалите комисари.
Още на 16 юли, в края на мандата на своето управление, Пламен Орешарски заяви, че представителят ни в предишната еврокомисия Кристалина Георгиева е кандидатът на България за поста върховен представител на Европейския съюз за външната политика. Официалната номинация на Георгиева дойде с първото решение на служебното правителство.
Служебният премиер Георги Близнашки дори изпрати писмо до лидера на ПЕС Сергей Станишев, с което поиска подкрепа за номинацията.
От отговора на европейския социалист №1 обаче стана ясно, че той ще подкрепи първо партийната линия и чак след това родината си – Станишев ще застане зад Георгиева само, ако има политическо решение този пост да се даде на ЕНП.
Основните претенденти за наследник на баронеса Катрин Аштън са именно Кристалина Георгиева и италианският външен министър Федерика Могерини. Едната е от ЕНП, а другата – от социалистите.
Близки до социалистите наблюдатели коментират, че след като десните са получили председателството на ЕК (с Жан-Клод Юнкер), а левите – това на Европейския парламент (оглавен от Мартин Шулц), сега подобна „размяна“ може да се получи за постовете Върховен представител на ЕС за външната политика и Председател на Европейския съвет.
При такова развитие има вероятност Могерини да бъде предпочетена пред Георгиева само заради политическото семейство, към което принадлежи.
Социалдемократическите ръководители на европейските страни на съвещание днес в Париж преди срещата на върха в Брюксел, са подкрепили кандидатурата на Могерини, съобщи Франс прес.
Освен това Германия е склонна да даде съгласието си, в замяна на подкрепата на Италия за съществени икономически реформи в съюза.
Днес се очаква да стане ясен и наследникът на Херман Ван Ромпой - председателят на Европейския съвет.
Претенденти за поста са датската министър-председателка Хеле Торнинг-Шмит и полският премиер Доналд Туск.