Конституционният съд в Турция отмени части от спорния закон за реформа в съдебната система, с която правителството щеше получи по-голям контрол.

Съдът заяви, че най-спорната клауза от закона, която дава на Министерството на правосъдието по-голям контрол върху назначаването на прокурори и съдии, е противоконституционна. Решението идва след жалба на депутат от опозиционната Републиканска народна партия.

Магистратите също така отхвърлиха части от закона, които дават на правосъдния министър правото да разследва прокурорите от Върховния съвет на съдиите и прокурорите. Това е независим орган, отговорен за назначаването на членовете на съдебната власт.

Спорният законопроект бе одобрен от президента Абдулах Гюл през февруари. Опозицията и правозащитните организации заявиха, че текстовете са посегателство срещу демокрацията.

Проектозаконът е една от ответните мерки на премиера Ердоган срещу корупционния скандал, избухнал през декември. Министър-председателят обвини живеещия в САЩ духовник Фетула Гюлен и съюзниците му в полицията и съдебната система за отговорни за започналите разследвания за корупция. Това бе най-голямото предизвикателство за 11-годишното управление на Ердоган. Реакцията на правителството беше масова чистка в полицията и прокуратурата, за които се смята, че за приближени до движението "Хизмет" на Гюлен.