Испанският Конституционен съд обяви за незаконен проекта за самоопределение на Каталония, вече отхвърлен от централното правителство. Това е втори удар на централните власти в Мадрид срещу националистите, които управляват богатата испанска област и искат да организират референдум на 9 ноември, съобщи АФП.
"Съгласно Конституцията, автономна общност не може едностранно да да свика референдум за самоопределение, за да решава своята принадлежност към Испания", пише съдът в решение, което отменя частично декларацията за обявяване на независимост, приета от Каталонския парламент през януари 2013 година.
Съдът обяви за "нищожен и противоконституционен" принципа, според който "народът на Каталония има, поради демократична легитимност, същност на политически и юридически суверен". Той обаче призна "правото на вземане на решения" на каталонците, тъй като това е възможност в рамките на Конституцията.
Лидерът на каталонското правителство Артур Мас обяви на 12 декември споразумението с другите регионални сили за организиране на референдум за самоопределение на областта. Въпросът ще бъде двоен "Бихте ли искали Каталония да стане държава?" и ако да "Искате ли тази държава да стане независима?".
Каталония е регион в североизточната част на Испания и притежава много силна културна и езикова идентичност. Населението е около 7,5 милиона души, сред част от което в последните години се забелязва нарастване на националистическите настроения, допълнително задвижени от икономическата криза, която подхрани чувството за несправедливост и увеличава политическото напрежение.
Районът беше един от мощните икономически двигатели на Испания, преди да се превърне в една от най-силно задлъжнелите провинции. Каталония критикува централното правителство, че не разпределя богатството справедливо и иска по-голяма фискална независимост.
В Мадрид правителството продължава да твърди, че референдумът би бил незаконен и няма да се случи.
"Винаги съм бил готов за диалог, но в рамките на Конституцията и закона", каза на 25 февруари премиерът Мариано Рахой.
В централният парламент камарата на депутатите трябва да обсъди този въпрос на 8 април.
На референдума се противопоставят двете най-големи национални партии - управляващата консервативна Народна партия и опозиционната Социалистическа партия.