Американски самолети са нанесли нови удари по позиции на екстремисти от групировката „Ислямска държава". Това е станало в района на най-големия язовир в Ирак, разположен недалеч от северния град Мосул.
Унищожени са три принадлежащи на екстремистите бойни машини, установено на една от машините зенитно оръдие, както и един контролно-пропускателен пункт.
Президентът на САЩ Барак Обама е уведомил в неделя Конгреса, че е разрешил на американските въоръжени сили да нанесат въздушни удари в Ирак, за да помогне на кюрдските милиции да отвоюват язовира, се посочва в изявление на Белия дом.
„Тези операции са ограничени в своята същност, продължителност и обхват и са предприети в координация и по искане на иракските власти", подчертал Обама. Той уверил, че въздушните удари са в унисон с неговата цел да защитава гражданите на САЩ в Ирак.
„Падането на язовир „Мосул" може да заплаши живота на голям брой цивилни, да заплаши американски персонал и бази, включително посолството на Съединените щати в Багдад, и да не позволи на иракското правителство да предоставя критично важни услуги на населението", аргументирал се Обама.
Така, с подкрепата на американската авиация, кюрдските сили пешмерга си върнаха контрола над язовира, който беше завзет от джихадистите преди 10 дни. Водоемът снабдява с вода и електричество голямата част от района и е необходим за напояването на обширни площи обработваема земя в северната иракска провинция Ниневия.
Обама ще прекъсне временно своята лятна отпуска и ще се върне в Белия дом за провеждане на поредица работни срещи. Това ще стане на фона на кризите в Ирак и Украйна и на вълненията в самите Съединените щати след убийството на чернокож младеж от полицай.
Междувременно британският премиер Дейвид Камерън заяви, че бойците на дхихадистката групировка „Ислямска държава" представляват директна заплаха за Великобритания и страната трябва да използва всички възможни средства, за да спре тяхното настъпление. Той каза, че въпреки че не би било редно да се изпрати армия в Ирак, известна степен на военно участие е оправдана заради заплахата за Европа и нейните партньори, която произтича от една уголемяваща се „терористична държава". Той не уточнява как точно може да бъде използвана британската армия.