Проектът „Южен поток” отново е на дневен ред. Италия, която поема ротационното председателство на Европейския съюз на 1 юли, ще се стреми към разблокирането на проекта, съобщи агенция ИТАР-ТАСС.

Рим смята, че това е един от стратегическите проекти за Европа, който отговаря на целите за диверсификация на транзитните маршрути и инфраструктура и за гарантиране на по-голяма енергийна сигурност на съюза.

В същото време руското Министерство на строителството и жилищно-комуналното стопанство издаде разрешение за строежа на руската част от морския газопровод „Южен поток”, съобщи компанията „Южен поток транспорт”.

Съгласно разрешението фирмата-изпълнител може да започне строителни дейности, свързани с проекта, на сушата в Русия. В съответствие със законовите процедури в страната, специално разрешително за полагане на тръбите в морския участък ще бъде издадено по-късно през настоящата година от Министерството на природните ресурси и екологията на Руската федерация, се посочва още в съобщението.

Разрешенията за строеж следват одобрението, получено през март 2014 г., на Проектната документация, която включва и Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) в Русия. Докладът за ОВОС бе резултат от обстойни проучвания и изследвания, проведени от руски и международни експерти и показа, че проектът няма да окаже значимо неблагоприятно въздействие върху околната среда. Тези заключения бяха потвърдени чрез съгласуването им от Федералната агенция по риболова, Комисията за държавна екологична експертиза и от Комисията по държавна експертиза, посочват още от „Южен поток транспорт”.

Морският газопровод „Южен поток” ще се състои от четири тръбопровода с дължина 931 км, прекосяващи Черно море. На руския бряг „Южен поток транспорт” ще изгради наземните съоръжения и около 3 км подземен тръбопровод за връзка с преносната мрежа на „Газпром”.

Полученото разрешение за строеж се отнася за всички сухоземни тръбопроводи и съоръжения и включва разрешение за изграждането на четири микротунела. Тунелите с диаметър около 2 м и дължина от 1 400 м ще позволят полагане на тръбите под брега без строителни дейности на повърхността.

Следвайки разрешението за строеж, „Южен поток транспорт” започна подготовката на строителните площадки и доставката на строителна механизация и оборудване, съобщават от компанията. Строителят ще приложи и редица мерки за опазване на околната среда като преместване на защитени растителни и животински видове от местообитания, намиращи се в близост до зоната на строителството, уверяват от там.

Полагането на тръбите в руски води е планирано да започне през ноември 2014 г., след като се получи разрешение за тази дейност от Министерството на природните ресурси и екологията. Очаква се първият тръбопровод да бъде готов за експлоатация до края на 2015 г.