Любителите звездобройци от Северното полукълбо ще имат рядката възможност от тази нощ да наблюдават за първи път новооткрита комета.

Кометата „С/2011 Пан-Старс” е видима в Южното полукълбо от първата половина на февруари. За първи път небесното тяло е било забелязано през юни 2011 г. от телескопа Пан-Старс в Хавай, откъдето получава и името си.

При ясно небе тази нощ кометата ще е видима с телескоп или бинокъл, но ще достигне най-ярката си фаза в неделя вечер, когато траекторията й ще поеме към Слънцето.

Опашката на кометата ще видима във вечерното небе и по яркост ще се равнява на тази на Северната звезда, Поларис, твърдят още учените.

„Кометата е с размери около 10 км, а в момента се намира на повече от 160 млн. километра от нас”, обясни д-р Никола Петров от обсерваторията в Рожен. Кометите са мръсни топки сняг и лед. Понякога те идват от покрайнините на Слънчевата система, но има и много комети, които се намират в междупланетното пространство на Слънцето.

Кометата C/2011 L4 вероятно е изградена от заледени скални частици и прах. Когато се приближи до Слънцето, неговото влияние образува красива диря след кометата или опашка, която се забелязва ясно на нощното небе.

„Много интересно за фотографите и любители-астрономи е да успеят да я заснемат на 13-и вечерта, когато Луната ще бъде едва 2 дни след новолуние, и на фона на тънкия сърп на Луната ще може да се забелязва и тази ярка комета на небето”, добави д-р Петров. Най-подходящите дати за наблюдение са 10, 12 и 13 март веднага след залез.