Руският сенчест флот ще бъде засегнат от новите европейски санкции. Това са около 200 петролни танкера и фирми, които съдействат на Москва да заобикаля забраните. Какъв може да е ефектът?

С този 17-и пакет общо 350 танкера влизат в наказателния списък. В повечето случаи това са кораби без отличителни знаци и плаващи основно в Балтийско море.

Не е тайна, че редица европейски държави открито настояват за спешно преминаване към 18-и пакет санкции. Става въпрос за 500 процента мита за внос на руски петрол. Но важно уточнение - предложението е същите мита да се наложат и за продукти, произведени в държави, които внасят руски петрол. Идеята е да се преустановят всякакви възможности за заобикаляне на санкциите.

Задава се също познат проблем: Унгария и Словакия могат да наложат вето на продължаването на санкциите. А те се удължават на всеки 6 месеца. Следваща ключова дата е 31 май .

Ако санкциите не бъдат продължени, какво се случва със замразените руски активи?

Става въпрос за 200 милиарда евро, които принадлежат на руската централна банка. За момента лихвите от тези замразени средства помагат да се изплаща заема от 50 милиарда евро за Украйна, отпуснат от Г-7. Ако изведнъж се окаже, че санкциите падат, това автоматично слага край на лихвите и тогава Европа, но и Съединените щати, трябва да изплащат заема.

Обсъжда се сумата от 200 милиарда евро от Белгия да бъде прехвърлена в инвестиционен фонд, в който акционери са няколко европейски държави.

Някои страни продължават да настояват за конфискуването на цялата сума, сред тях е Великобритания, която иска да участва наравно с ЕС в решението. Германия и Италия обаче категорично се противопоставят на евентуалното конфискуване на руските пари.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK