Няма да нахлуем в Украйна, освен ако не ни провокират да го направим. Това заяви руският посланик в ЕС Владимир Чижов в интервю за британския вестник "Гардиън".

"Ако украинците предприемат атака срещу Русия, не бива да се изненадвате, ако контраатакуваме или ако те започнат да убиват по един възмутителен начин руски граждани независимо къде - в Донбас или на друго място", добави Чижов, който представлява Русия в Брюксел от 2005 г.

Той предупреди, че украинска провокация би могла да подтикне Кремъл да действа.

Дипломатът нарече лъжа твърденията, че руски войски вече са в региона на Донбас, но предупреди, че внезапна ескалация на конфликта там или украинска провокация може да ускори действията на Кремъл.

"Онова, което искам да кажа, като говоря за провокация, е, че те могат да организират инцидент срещу самопровъзгласилите се републики в Донбас. Да ги провокират, после да ги ударят с всички сили, предизвиквайки по този начин реакция от Русия с цел да се избегне хуманитарна катастрофа на нейните граници", заяви още той.

Посланикът на Русия в ЕС заяви, че Москва е в правото си да предприеме контраатака, ако сметне, че трябва да защити руските граждани, живеещи в Източна Украйна.

Правителството на САЩ твърди, че разполага с доказателства, че Москва планира точно такава провокация, каквато според Чижов може да предприеме Киев. Миналия месец американски служители оповестиха твърдения, че разполагат с доказателства за план за изготвяне на фалшив видеозапис на украинска атака, пише още „Гардиън“.

Чижов отхвърли опасенията на Запада за предстоящ конфликт, като заяви, че броят на руските войски по границата с Украйна е равен на този по време на мащабното военно учение "Запад 21", проведено през септември миналата година.

"Никой не каза нито дума тогава", заяви руският посланик.

На този фон военните анализатори определят мащаба и състава на струпването като безпрецедентни.

Чижов заяви още, че вярва, че дипломатическите разговори от последните седмици все още може да завършат с решение, което да е изгодно за всички страни. Кремъл се стреми да блокира бъдещото членство на Украйна в НАТО - искане, отхвърлено от Запада, както и да започне обсъждане на нова архитектура за сигурност в Европа.