Появата на нови мощни вируси и унищожителни атаки в кибернетичното пространство застрашава интернет потребителите, заяви шефът на руската компания за разработване на антивирусни програми Евгени Касперски.
По време на конференция по проблемите на кибернетичната сигурност в Телавивския университет Касперски заяви, че "е логично да се предположи, че в световната мрежа са пуснати и други вируси, които не сме успели да засечем, както и че с тях вече са заразени компютри".
Неотдавна специалистът разкри съществуването на мощния вирус, наречен "Флейм" –(Пламък), който най-вероятно е бил използван за нападение срещу компютърни системи в Иран. Преди месец Техеран обяви, че е бил блокиран вирус, който е бил използван за атака на компютри в иранската петролна промишленост.
Според руската компания "Флейм" е "20 пъти по-мощен от "Стукснет", чието съществуване беше разкрито през юни 2010 г. и който бе използван срещу ирански ядрени обекти. Предполага се, че "Стукснет" е бил създаден в Израел.
На въпрос дали Израел е замесен в създаването на "Флейм", Евгени Касперски отговори, че не иска да се занимава със спекулации. Той подчерта, че създаването на такъв вирус не е задължително дело на страни с напреднали информационни технологии. Според него разработването на "Флейм" е струвало "най-малко 100 милиона долара", а потенциалните последици от него са огромни.
"Това не е просто кибернетична война, това е кибернетичен тероризъм", подчерта той.
Вчера израелският министър по стратегическите въпроси Моше Аялон обяви, че смята за оправдано използването на мощни компютърни вируси с цел да се пресече иранската ядрена заплаха. С тези думи той подхрани слуховете, че вероятно Израел е замесен
в създаването на "Флейм".