Руският космически кораб „Союз-ТМА-20М” беше изстрелян от Байконур в посока Международната космическа станция, съобщиха ТАСС и АФП.
Ракетата „Союз-ФГ”, носител на кораба, е излетяла от казахстанския космодрум в 23:26ч. българско време.
Мисията включва трима космонавти, руснаците Олег Скрипрочка и Алексей Овчинин, както и 58-годишният американец Джеф Уилямс. Уилямс, който има 3 внучета и е ветеран в дълготрайните престои в космоса.
Това е четвъртата му мисия, като след успешното ѝ приключване той ще се превърне в американския астронавт с най-много дни прекарани в космоса – 534, разкри НАСА. Първият космически полет на Уилямс е през 2000 година, а през 2006г. той реализира 6-месечен престой на Международната космическа станция, при който обикаля Земята 2800 пъти.
Американецът е един от авторите на първото съобщение в социалната мрежа „Туитър”, публикувано директно от Космоса през 2009 година. До онзи момент космонавтите изпращат съобщенията на наземните бази, от където те са пускани в социалната мрежа.
Уилямс е ревностен християнин и автор на книгата „Резултата от Неговото дело: Поглед над създаденото от Бог от Космоса”.
За колегата му Скрипрочка това е първата мисия, а за Овчинин – трета.
Рекордът за най-дълго време прекарано в космоса принадлежи на руския астронавт Генади Падалка, който има 879 дни, в рамките на 5 мисии. Сънародникът му Валери Поляков е реализирал най-дългия единичен престой – 437 дни на вече несъществуващата орбитална станция „Мир” през 1994-95 година.
Вижте кадри от пристигането на астронавтите на Международната космическа станция: