Серия провокативни изказвания от руски говорители на фона на дебата за използване на западни оръжия срещу цели дълбоко в територията на Руската федерация.

„Москва знае, че Западът е взел решение дали да позволи на Украйна да атакува Русия с ракети с голям обсег на действие и е информирала Киев“, каза руският зам.-външен министър Сергей Рябков, цитиран от агенция Ройтерс.

Той не изясни какво е предполагаемото решение, но каза, че тъй като устните предупреждения на Москва към Запада срещу по-нататъшна ескалация не са подействали, Русия ще трябва да премине към изпращане на сигнали по различни начини.

Изказване дойде и от генерал-майора от резерва Сергей Липовой. Според него за да засегне Запада, "Русия ще бъде принудена да атакува складове за ракети с голям обсег в Полша, Румъния и България".

„Русия ще бъде принудена да атакува Германия и САЩ, ако хипотетичните удари по складове за ракети с голям обсег в Полша, Румъния и България не отрезвят Запада“, казва генерал Липовой, цитиран от руски издания.

Бившият президент на Русия Дмитрий Медведев каза, че Русия може да унищожи столицата на Украйна Киев с неядрени оръжия, ако бъдат използвани западни ракети с голям обсег срещу Русия, предаде Ройтерс.

„Москва вече има официални основания да използва ядрени оръжия след нахлуването на Украйна в руския регион Курск, но вместо това може да използва някои от новите си оръжейни технологии, за да превърне Киев в „гигантско разтопено петно“, когато търпението се изчерпи“, добави Медведев, цитиран от агенцията.

Още вчера говорителят на Кремъл Дмитрий Песков от своя страна заяви, че предоставянето на ракети с голям обсег на Киев и правото да ги използва за удари на руска територия би означавало, че Западът се опитва да продължи военните действия „до последния украинец“.

Съединените щати не планират да обявяват нова политика по отношение на Украйна и използването на ракети с голям обсег, съобщиха от Белия дом на 13 септември.

„Няма промяна в нашето мнение относно предоставянето на способности за нанасяне на удари на далечни разстояния, които Украйна да използва в Русия“, каза говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби пред репортери, пише Ройтерс.

Президентът на САЩ Джо Байдън отхвърли заплахите „с дрънкане на оръжие“, отправени от руския президент Владимир Путин по време на срещата си с премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър в Белия дом.

Байдън не е съгласен с тезата, че използването на ракетите Storm Shadow по цели в Русия ще означава война на НАТО с Москва и добави, че не мисли много за Владимир Путин, предава „Гардиън“.

Байдън подчерта, че не е обърнал много внимание на руския лидер, предава БГНЕС.

„Не мисля много за Владимир Путин“, каза той, когато се срещна с британския премиер Киър Стармър в Белия дом за разговори дали да премахнат ограниченията на Киев за използване на доставено оръжие.

В началото на 2021 година руското външно министерство разпространи позиция, в която се настояваше силите на НАТО да напуснат Румъния и България като част от „предложения за гаранции за сигурността“.

Москва тогава поиска юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяването си и да се върне в границите си от 1997 г.

„Един от стълбовете на нашите инициативи, упоменат от вас, е съзнателно формулиран много ясно и не позволява двусмислени тълкувания. Става дума за изтеглянето на чуждестранните сили, оборудване и въоръжение, както и други стъпки за връщане към конфигурацията от 1997 г. на територията на държави, които към тази дата не са били членки на НАТО. Това включва както България, така и Румъния“, посочи тогава външното министерство в писмени отговори на въпроси за годишната пресконференция на Сергей Лавров.