В Русия влиза в сила нов закон, който внася промени в членовете на Наказателния кодекс, засягащи държавната измяна и шпионажа.

Под "държавна измяна" вече се разбира не само издаването на сведения, които са държавна тайна, но и всякакъв вид помощ на чужда страна, международна или чуждестранна организация, ако дейността им е насочена срещу сигурността на Русия. За шпионаж пък се смята събирането на каквито и да е сведения от чужди граждани, които не е необходимо да са държавна тайна, но се използват отново срещу сигурността на страната.

Разширява се и кръгът от лицата, които могат да бъдат подведени под отговорност за разпространяване на държавни тайни. Новият закон предвижда наказания за разкриване на секретна информация, получена не само на работното място, но и по време на обучение и "в други случаи".

Нов параграф предвижда за незаконно получаване на информация, представляваща държавна тайна, глоба от 200 до 500 000 рубли или лишаване от свобода от 2 до 4 г., а при утежняващи обстоятелства - до 8 г.

Руските правозащитници критикуваха сериозно закона още в края на октомври.

От пресслужбата на Федералната сигурност оправдаха внасянето на промените, тъй като чуждите спецслужби започнали да работят "по-завоалирано" и "прикривайки се зад правомерни действия". В същото време тяхната дейност попада под ударите на закон, който не бил променян от 60-те години на миналия век.