Русия поема от днес председателството на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации. Тя поема щафетата от Южна Корея и ще я предаде след един месец на Руанда, предаде ИТАР-ТАСС.

Както посочи постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин, работният график на Съвета за сигурност е доста напрегнат. „Много внимание ще бъде обърнато на Близкия изток, ще бъде обсъден напредъка по уреждането на близкоизточния проблем, положението в Йемен, Либия, процесът на химическата демилитаризация на Сирия, хуманитарната ситуация в страната", каза той.

През този месец ще има заседание за Афганистан, както и поредица от срещи по въпросите на Африка, включително ситуацията в Мали и Кот д`Ивоар, в района на Сахара - Сахел. Също ще се обсъдят въпроси, свързани с отношенията между Судан и Южен Судан.

Въпреки че в графика не е предвидено заседание за Украйна, Чуркин не изключва възможността да се проведе и такова. „Всеки член на Съвета за сигурност има право да поиска заседание във връзка със ситуация, която, по негово мнение, може да застрашава международния мир и сигурност", каза той.

Макар председателството на Съвета за сигурност да е до голяма степен представителна функция, Русия на поста може да забави усилията за приемане на резолюция на Съвета за по-широк хуманитарен достъп в Сирия, отбелязва ДПА, цитирайки експерти.

За такъв документ настояват няколко членове на Съвета, но Русия е против. В момента се водят преговори за резолюция с остър тон, която да осигури трансгранични доставки на помощи без съгласието на сирийското правителство. Чрез правото си на вето обаче Москва, която е ключов съюзник на президента Башар Асад, може да използва процедурни хватки, за да забави работата по приемането й.

В същото време обаче едномесечната председателска роля на Русия може да се окаже и плюс за западните страни, които настояват за такава резолюция, защото руската делегация няма как да бойкотира заседанията, както е правила в миналото при други, неудобни за нея случаи.