Русия не смята, че се налага участие на нейни съюзнички в операцията в Сирия, увери генералният секретар на Организацията на Договора за колективна безопасност (ОДКБ) Николай Бордюжа, цитиран от ТАСС. В съглашението влизат 6 бивши съветски републики и настоящи членки на ОНД - Русия, Беларус Армения, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.

Руските военнослужещи за охраната на авиобазата в сирийския град Латакия са напълно достатъчни, увери още Николай Бордюжа.

„Мога само да приветствам, че всички тези авиационни средства и самата авиобаза се охранят именно от наши, руски военнослужещи“, изтъкна той.

Бордюжа обаче не изключва операции на терористите срещу военния контингент и базата на Русия в Сирия.

При ударите на руските ВВС са поразени цели близо до "столицата" на джихадистите - град Рака. За последните 72 часа, са били атакувани над 50 мишени на „Ислямска държава”, по време на проведените над 60 полета на руски изтребители в Сирия. Нанесените удари значително са отслабили силите на терористите в региона, коментира Андрей Картаполов – служител в руските ВВС, цитиран от Ройтерс.

По думите му руските военни са предупредили американските си колеги в часовете преди атаките. Руския е препоръчала на ВВС на САЩ да прекратят полетите си в регионите, където оперират руските изтребители.

Междувременно турският президент Реджеп Ердоган заяви, ако Турция и Русия са приятелски страни, то той би помолил своя колега да спре с нападенията срещу умерената опозиция. Франция и Великобритания разкритикуваха Москва, че едва малка част от нападенията са срещу ислямистките групировки.

Барак Обама също порица Русия, че поставя умерената опозиция и джихадистите под един знаменател на терористи и това води към гарантирана катастрофа в Сирия.

Според информации на Ройтерс, Иран разполага голям военен контингент в Сирия, който заедно с правителствени войски, „Хизбулла” и шиитски милиции ще започне мащабно настъпление срещу опозицията, което ще бъде прикривано от руските ВВС.

По първоначални данни, ударът ще бъде насочен срещу групировки, различни от „Ислямска държава”, макар тя да е афиширана като основна цел на руската операция.

Позицията на Москва е, че тя се бори с всички вражески за режима на Башар ал-Асад организации.

Нови западни удари по ИДИЛ

Коалицията, водена от Съединените щати, вчера е нанесла 27 въздушни удара срещу цели на „Ислямска държава“, предаде Ройтерс.

По данни на обединеното командване, 17 от атаките са извършени в Ирак, като шест от тях – в близост до град Рамади. Поразени са тактически единици на джихадистите, техни позиции и въоръжение.

В Сирия са нанесени 10 въздушни удара.

САЩ пак ще опита да обучи бунтовници

Вашингтон разглежда възможността да увеличи подкрепата да хиляди сирийски бунтовници, за да се прогони „Ислямска държава“ от териториите около сирийско-турската граница, съобщава Ройтерс.

Ще се окаже подкрепа на обединена група арабски бунтовници, в които влизат и други етнически групи, твърдят правителствени източници. Това вероятно означава подпомагане на кюрдските милиции, които и в момента се ползват с ограничена подкрепа от САЩ и Русия, но в същото време са бомбардирани от Турция.

В момента САЩ и Анкара преговарят, като е възможно общо 8000 бунтовници да бъдат въоръжени и подготвени, като американските ВВС ще прикриват действията им от въздуха. Подобна програма вече беше организирана, но огромната част от 5-те хиляди подготвени бойци директно се предадоха на „Ислямска държава”.