Русия не претендира за званието свръхдържава, схващано като претенция за световна или регионална хегемония. Не натрапваме никому своето покровителство, не се опитваме да учим никого как да живее. Това заяви руският президент Владимир Путин в годишното си послание към Федералното събрание, както се нарича двукамарният парламент на страната.

Тазгодишното послание на Путин продължи 1 час и 10 минути. Словото му 34 пъти бе прекъсвано с ръкопляскания, предаде ИТАР-ТАСС. С овации бяха посрещнати президентските изявления за защитата на традиционните, консервативните ценности, за това, че Русия притежава всички средства да гарантира сигурността си, че предприятията от отбранителната промишленост са изцяло натоварени с поръчки и че е приключен въпросът военнослужещите да получат жилища.

Събралите се оцениха с ръкопляскания предложенията на Путин за намаляване на данъчния натиск върху дребния бизнес, уреждането на процедурите по влизане и излизане на трудови мигранти от страната, също и неговите изявления за борбата с „аморалния интернационал", уточнява агенцията.

Владимир Путин изрази убеждение, че в днешния свят „нараства историческата отговорност на Русия - не само като един от ключовите гаранти за световната стабилност, но и като държава, последователно отстояваща ценностните си подходи, включително в международните отношения".

„Ще се стремим да бъдем лидери, като браним международното право и настояваме да бъде спазван националният суверенитет на народите, да се уважава тяхната самостоятелност и самобитност. Нещо напълно обяснимо за Русия с нейната велика история и култура, с вековния й опит не от т. нар. толерантност - безполова и безплодна, а именно от съвместен и органичен живот на различни народи в рамките на единна държава", заяви Путин.

Евразийският съюз и Украйна

Руският президент декларира, че разчита политическите сили в Украйна да успеят да открият изход от настоящата криза. „Много разчитам, че в интерес на украинския народ политическите сили в страната ще успеят да се разберат и да решат всички натрупани проблеми", заяви той пред Федералното събрание.

В случай че Киев поеме инициативата, Москва е готова да продължи на експертно ниво дейността за присъединяване на Украйна към редица споразумения в рамките на Митническия съюз, увери Путин.

Той изрази убеденост, че реалните постижения на евразийската интеграция ще повишат интереса към нея от страна и на други държави, граничещи с Русия, включително Украйна.

„Още преди сегашните събития в Киев - от май т. г., Украйна е изразявала желание да присъства като наблюдател на всички срещи на Митническия съюз, да участва в дискусиите, неведнъж е проявявала интерес към евентуално включване в някои споразумения между трите членки на обединението”, добави руският президент.

„Евразийският интеграционен проект почива на равноправие и реални икономически интереси. Ще движим евразийския процес последователно, без да го противопоставяме на други интеграционни проекти, включително, на един такъв зрял интеграционен проект като Европейския съюз", обеща той.

По думите му Русия ще смята, че двата проекта взаимно се допълват, и ще продължи подготовката на ново базово споразумение „с европейските си приятели".

Военният потенциал

„Русия има потенциал, за да отвърне на каквито и да било военни предизвикателства”, подчерта президентът на федерацията. Той прикани останалите страни да не хранят никакви илюзии, че може да постигнат военно превъзходство над Русия. „Няма да го допуснем никога", увери държавният лидер.

Според Путин Москва „чудесно разбира, че ПРО е отбранителна само като наименование, а всъщност е значима част от стратегическия нападателен потенциал”. Русия е разтревожена и от разработката на нови въоръжения - ядрени експлозиви с малка ощност, неядрени стратегически ракети, хиперзвукови неядрени прецизни системи с бързо действие и голям обсег. „Внимателно следим развитието на т. нар. концепция за обезоръжаващ мигновен глобален удар", посочи той.

„Осъществяването на всички тези планове може да има крайно отрицателни последици за регионалната и глобалната стабилност", да обезсмисли всички досегашни договорености за ограничаване на стратегическите ядрени въоръжения, да наруши стратегическия силов баланс”, предупреди Путин.

„Чудесно разбираме това и знаем какво трябва да правим в тази връзка", заяви руският президент. Федерацията разработва нови стратегически ракетни системи, ще продължи да строи атомни подводници и да разработва авиация с далечен обсег. Предстои да бъде формирана глобална система за разузнаване и целеуказване, което „засяга и укрепването на космическата ни групировка", добави той.