В Държавната дума е внесен първият в Русия законопроект за създаване на частни военни компании (ЧВК), пише "Ведомости", цитиран от БТА. Автор на проекта е Генадий Носовко, депутат от партията "Справедлива Русия".
Според него тези структури ще може да предоставят, включително на чуждестранни клиенти, услуги от военен характер: разминиране, охрана на кораби от пирати, "алтернативно уреждане на военни конфликти", пише вестникът. Освен това ЧВК биха могли да обучават силите за сигурност, да охраняват държавни учреждения, транспортни средства, длъжностни лица и др.
Предвижда се ЧВК да действат под контрола на Федералната служба за сигурност. Носовко смята, че легализирането на ЧВК в Русия ще осигури и работа на руските военни, подали оставка или съкратени при армейската реформа.
Документът е разработен въз основа на световния опит и най-вече опита на САЩ, където военно-охранителните фирми "не само печелят сериозни пари", но и "дейно се изявяват на геополитическо равнище", уверили хора от "Справедлива Русия".
"Частните военни организации започнаха с охрана на петролопроводи. Сега обаче ЧВК изпълняват и функции, честно казано, недостъпни за въоръжените сили на съответната страна. Армията не бива да се принуждава към осъдителни постъпки, но една частна структура тихомълком все ще направи нещо за благото на държавата, без обаче да излага на показ самата държава", пояснява пред "Новие известия" военният експерт Анатолий Циганок.
И добавя: освен това частните структури би могло да се включват в миротворческите операции на ООН, а участието в тях "не само е задължение на Русия като членка на Съвета за сигурност, ами е добре платено".
В момента наемничеството е престъпление според руския наказателен кодекс, напомня "Росийская газета". В света има огромно търсене на руски военни специалисти, а в Русия професионалните военни изобщо не си намират приложение извън войската, допълва депутатът Носовко.
"Може да се помисли" върху създаването на ЧВК в Русия, заяви през април 2012 г. Владимир Путин - тогава още премиер на страната, в отговор на депутатски въпроси в Държавната дума, напомня "Ведомости". В Русия идеята се разглежда на високо равнище, съобщи преди две години вицепремиерът Дмитрий Рогозин, цитиран в "Росийская газета".
В Русия всъщност вече има няколко частни военни компании, признава изданието. "Което не е забранено, е разрешено", коментира директорът на една от тях - "РСБ-груп", Олег Криницин.
"Всичкото ни оръжие се намира извън страната. Нашата ЧВК предоставя услуги само на територията на други страни според техните закони. Ние не участваме във въоръжени конфликти като наемници и не консултираме организации и групировки, които имат и най-малко отношение към терористични организации", уверява руският предприемач.