На общо заседание на двете камари на руския парламент днес депутатите и сенаторите приеха резолюция, изискваща по-тежки наказания за терористи, по-строги мерки за обществена сигурност и нови действия за борба с екстремизма, предаде Ройтерс.
Това, според агенцията, е подкрепа за кардинално преразглеждане на проблемите на националната сигурност, включително вероятно и чрез разширяване на пълномощията на руските разузнавателни служби, след като Кремъл стигна до извода, че бомба е свалила руския пътнически самолет над Египет на 31 октомври.
Председателката на Федералното събрание (горната камара) Валентина Матвиенко, която е от близкото обкръжение на президента Владимир Путин, посочи, че по негова заповед вече са затегнати мерките за сигурност на летищата, в обществения транспорт и на местата, където има събития със струпване на много хора.
Но според нея може да се направи още много. Сред предложенията в тази насока са: възстановяване на смъртното наказание за терористи и създаване на международен трибунал по подобие на Нюрнбергския, който да съди ислямските екстремисти.
"Има предложения за разширяване на пълномощията на специалните служби и правоналагащите агенции, както и за криминализиране не само на терористичната дейност, но и на всеки, който я подкрепя морално, финансово или информационно", посочи Матвиенко.
Шефът на Думата (долната камара) Сергей Наришкин каза, че "депутатите трябва да анализират законовата база на националната сигурност с оглед на по-добра защита на хората и стратегическите обекти".
Много от изказалите се на заседанието обвиниха Запада за появата и възхода на "Ислямска държава" и за спъване на борбата срещу нея, отказвайки общи усилия с Русия. "Западът взриви ситуацията в Близкия изток и Северна Африка и пося там хаос, кръвопролития и хуманитарна катастрофа", подчерта Матвиенко. "Трябва да се вземат мерки, за да се гарантира, че никой няма право да действа по този начин и с подобни методи в света", добави тя.