Руските санитарни власти унищожават хранителни стоки от Европа, които влизат в страната въпреки наложеното ембарго. Действията им предизвикаха вълна от възмущение, тъй като храните могат да бъдат раздадени на нуждаещи се.
Москва наложи забрана за внос на хранителни продукти от Европейския съюз заради санкциите, наложени след анексирането на полуостров Крим. Въпреки това в страната продължават да влизат големи количества стоки с подправени документи.
Пред два дни бяха унищожени 114 тона свинско месо. Днес санитарният надзор нареди да бъдат унищожени десетки тонове кашкавал и плодове.
Прессекретарят на Федералната служба по ветеринарен и фитосанитарен контрол (Россельхознадзор) Юлия Мелано разказа, че в Белгород са били унищожени 10 тона сирене.
„Започна унищожаването на санкционирани продукти в Белгород. Според уточнените данни унищожената партида е била 10 тона, а не 7 тона, както беше съобщено по-рано”, каза тя пред агенция ТАСС. По думите на Мелано сиренето е дошло от Украйна, но произходът му не е известен.
Помощник-ръководителят на ведомството Алексей Алксеенко по-рано обеща, че санкционираните продукти ще бъдат унищожавани ежедневно. „Това ще става в Калининград, Санкт Петербург, Смоленкс, Псков, на юг – в Ростовска област, от другата страна – в Оренбургска област, Саратов, Алтай. Навсякъде, където има контрабанда”, каза той и обяви, че в първия ден откакто законът е в сила, са били унищожени „няколкостотин тона” продукти.
Пресслужбата на губернатора на Калининградска област съобщи, че подразделението на жилищно-комуналното стопанство е сключило договор с митниците и Россельхознадзор за прием на санкционираните продукти на полигоните за твърди битови отпадъци, където те ще бъдат унищожавани.
Московчани са раздвоени в мненията си за съсипаната храна. За някои е добре продуктите да бъдат унищожавани, защото сред тях може да има развалени. Други обаче смятат, че контрабандната храна трябва да бъде раздаде ката хуманитарна помощ на нуждаещите се.
За няколко дни над четвърт милион руснаци се подписаха под петиция храните да не бъдат унищожавани, а да бъдат раздадени на възрастни хора, ветерани и бедни семейства.
На 29 юли Владимир Путин подписа указ за унищожение на продукцията, внесена на територията на страната в нарушение на санкционния режим. Инициативата за това беше на земеделския министър Александър Ткачев.