Серия от мащабни военни учения на НАТО предизвикват негативни реакции от страна на Русия.

България вече се включи в част от маневрите на Aлианса в Централна Европа.

Военните учения на Алианса са няколко и са фокусирани в Полша и балтийските държави в навечерието на срещата на върха на НАТО във Варшава. На форума трябва да се вземе решение за подсилване на източния фланг на Алианса.

България вече изпрати два Миг- 29 за учението в Полша. Ние сме една от трите държави, които участват и с авиация в маневрите.

Едновременно с него се провежда и традиционното учение в Балтийско море, а в края на следващата седмица започва сухопътно учение на балтийските държави под американско командване.

В Балтийско море ще тренират военноморските сили на 15 държави от НАТО за борба с кораби и подводници. Включени са и страни извън Алианса като Швеция и Финландия. Целта на учението е да покаже ангажимента на НАТО към балтийските държави.

Събитията вече предизвикаха реакция от страна на Русия.

Пред bTV командването на учението обясни, че имат право да оперират в международни води и учението е планирано прозрачно.

"Не смятам тези коментари за заплашителни. Както миналата година, и сега пратиха един разузнавателен кораб в близост, той действа професионално и очакваме това да продължи и през следващата седмица и половина", коментира вицеадмирал Джеймс Фого, командир на морските сили на НАТО.

За балтийското учение, което традиционно се провежда по това време на годината и съвпада с голямото учение на полска територия, не са изпратени руски наблюдатели.

Снимка: btvnovinite.bg

"Нямаме наблюдатели. „Балтопс” и „Анаконда” са планирани независимо едно от друго. „Балтопс” се провежда по едно и също време всяка година . Сега съвпада с „Анаконда”, допълни той.

Най-мащабното учение от края на Студената война обаче се разиграва в Полша. Сценарият на „Анаконда” има хибридна фаза с бунтове и терор, като се използват малцинства, за да се завземат ресурси и територия.

Българската армия ще тества съвместимостта на авиация и пехота.

Ученията са част от мерките за сигурност на НАТО, приети след събитията в Крим. Всяко подобно събитие с повече от 9000 участници или 3000 командоси, подлежи на предварително уведомление, а за повече от 13 хиляди участници се изпращат наблюдатели.

Голям проблем в отношенията НАТО - Русия са внезапните руски учения с десетки хиляди участници, които бързо се предислоцират в различни точки на Руската федерация.