Съд в Москва се произнесе по иска на руския регулатор „Роскомнадзор” и нареди да бъде блокиран достъпът до приложението за текстови съобщения „Телеграм” в Русия, след като от компанията отказаха да предоставят на Федералната служба за сигурност ключовете за дешифриране на съобщенията на потребителите, съобщават световните агенции.
Така Русия се нареди до Китай, Иран и Пакистан, които отрязаха достъпа до приложението, използвано от опозицията в тези държави. Западните служби също искат достъп до личните чатове на потребителите с мотива, че така по-ефективно ще се борят с тероризма.
Адвокатът на „Телеграм” Павел Чиков осъди съдебното решение, което "демонстрира още веднъж, че правосъдието служи вярно на интересите на властта, без да си прави труд да запази привидно благоприличие". Това решение "приближава Русия към страни, където омразата тържествува, където режат глави и се води война срещу прогреса и свободата", коментира юристът.
По-рано Чиков заяви, че съоснователят на „Телеграм” Павел Дуров е забранил на адвокатите си да присъстват в съдената зала, за да не легитимират "този фарс".
На 20 март „Роскомнадзор” даде на „Телеграм” 15 дни, за да предостави своите ключове за дешифриране. Представител на „Роскомнадзор” заяви на съдебното заседание, че "информацията, разпространявана от Телеграм, може да съдържа данни, използвани от терористични и екстремистки организации", и изтъкна, че това представлява "заплаха за Руската федерация".
Съдията докладчик по делото Юлия Смолина заяви, че ограничението на достъпа до информация ще остане в сила до изпълнение на исканията на Федералната служба за сигурност да бъдат предоставени ключовете за дешифриране на съобщения на потребителите на „Телеграм”.
Искът на „Роскомнадзор” беше разгледан за 20 минути, а 40 минути по-късно съдийката се произнесе с решение, посочва ТАСС.