Войните в Близкия Изток и в Украйна са във фокуса и на Общото събрание на ООН. Над 120 държавни и правителствени ръководители ще представят своите позиции от трибуната в Ню Йорк.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за мир.

На форума България е представена от президента Румен Радев. От Ню Йорк той заяви, че е крайно време България да бъде приета в Шенген по суша.

Радев подчерта, че „няколко правителства работят активно по тази тема – и служебни, и редовни. „Крайно време е, България е изпълнила всички условия за присъединяване към Шенген“, каза той.

Според държавния глава днешният дебат на общото събрание на ООН се провежда в условия на взаимносвързани глобални криза, войните в Украйна и Близкия изток и това не може да продължава повече по този начин.

По думите на Румен Радев ООН трябва да работи за укрепване на глобалната среда. „Най-голямата цел е укрепването на глобалната сигурност. Виждаме обаче, че тази цел не само не е постигната, а наблюдаваме немалко взаимосвързани кризи по света", допълни Радев.

Българският президент говори за продължаващите усилия на Организацията на обединените нации за постигане на Целите за устойчиво развитие, които са важни за нашето бъдеще.

„ООН трябва да се превърне в сигурен център на многостранните отношения“, подчерта Румен Радев.

По думите му основните очаквания на световната общност са свързани най-вече с реформа и укрепване на капацитета на ООН за превенция и разрешаване на конфликти - това е най-голямата необходимост.

Президентът посочи, че по този въпрос България е поела важни инициативи.  На първо място той постави реформата в Съвета за сигурност, една от основните теми на тазгодишното Общо събрание на ООН. 

„Изисква се реформа в Съвета за сигурност, както за постоянни, така и за непостоянни членове", заяви той и добави, че по този въпрос България настоява за допълнително място в съвета за страна от Източна Европа. По думите му в момента се работи за редуцирането на възможността чрез налагане на вето да се инициират проблеми, свързани с глобалната сигурност.

Сред акцентите на форума беше и речта на американския президент Джо Байдън, който заяви, че руския президент Владимир Путин не е постигнал целта си да унищожи Украйна, както и да отслаби НАТО. По думите му алиансът е по голям, по-силен и единен от всякога.

Байдън призова световната общност да продължи да подкрепя Киев. „Нека никога не забравяме, че има нещо много по-важно от това да останеш на власт. Това са вашите народи!  Нека не забравяме, ние сме тук, за да служим на хората, а не обратното“, заяви американският президент.