Европейската комисия и Световната банка призоваха Румъния да продължи борбата с корупцията и да обърне повече внимание на възстановяването на откраднатите активи, установени с осъдителни присъди, предаде Ройтерс.
Корупцията в Румъния възпира чуждестранните инвеститори, а укриването на данъци и рушветите натоварват допълнително държавните финанси, посочва агенцията.
Прокурорите от Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) предприеха разследвания срещу някои от най-влиятелните хора в страната, достигайки чак до премиера Виктор Понта.
Миналата година прокурорите постигнаха рекордните 1 138 осъдителни присъди, а съдилищата постановиха възстановяване на около 310 милиона евро. Опитите обаче за възстановяване на щетите се натъкват на засечки, а Националната данъчна администрация се оплаква от липса на ресурси.
Правителството обяви, че планира да създаде специално звено, което да се занимава с възстановяването на щетите. "Румъния постигна огромен напредък през последните години", заяви Исмаил Радван от Световната банка на международна инвестиционна конференция в понеделник. Той отбеляза обаче, че в страната няма институция, която да отговаря за конфискуване и възстановяване на откраднати активи.
Анджела Филоте, която ръководи представителството на ЕС в Румъния, заяви на конференцията, че възстановяването на активите е един от начините Румъния да генерира повече средства за държавни инвестиции, вместо да увеличава бюджетния дефицит.
"Примерите за неизползван потенциал за осигуряване на средства за инвестиции включват използване на структурните фондове на ЕС, подобрена събираемост на данъците и възстановяване на активи", каза Филоте.
Според данни, събрани от Ройтерс от стотици изявления на антикорупционните прокурори за започналите разследвания, през 2014 г. корупцията може да е струвала на държавата, частния сектор и гражданите 1,022 млрд. евро.
Загубите идват от предполагаемо укриване на данъци, завишени обществени поръчки, възлагани без търг, подкупи, злоупотреби с еврофондове и субсидии.
Някои от разследванията и процесите все още не са приключили, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.