Български евродепутати от различни политически сили поискаха отпадане на Механизма за сътрудничество и оценка за България и Румъния или поне промяна в критериите му.
Това стана по време на изслушването на препоръките от последния доклад на Европейската комисия (ЕК) по Механизма за двете страни в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент.
Според българските евродепутати Механизмът е дискриминационен и показва, че Европейският съюз не приема двете страни като пълноправни членове.
„Механизмът се използва от едни политически сили, за да бъдат критикувани други или за да бъдат критикувани фигури в съдебната система. Всеки пореден доклад се използва да бъде изсипана поредната унищожителна доза критика, която, в повечето случаи, няма нищо общо с действителността“, коментира главният прокурор Сотир Цацаров.
Според Емил Радев механизмът е използван вече четвърта година, за да спира България от членство в Шенген, въпреки че страната е изпълнила необходимите критерии.
Убеден съм, че това е последната година на този механизъм, но не сме си свършили работата, че да искаме той да бъде премахнат, коментира Светослав Малинов.
Румънският евродепутат Моника Маковей обаче застана на позицията, че наблюдението работи в защита на гражданите, а политиците не го харесват, защото ги задължава да се ангажират с реформи.
Ангел Джамбазки категорично заяви, че механизмът за наблюдение трябва да бъде премахнат, защото според него е политически, а не технически инструмент.
Повечето европейски дипломати смятат, че това наблюдение трябва да важи за всички държави. „Има и други държави от ЕС с проблеми с корупцията и независимостта на съдебната система. Трябва да разширим кръгозора си, може би е необходим постоянен механизъм за целия ЕС”, коментира Бригит Зипел, представител на социалисти и демократи в Германия.
Според Джефри ван Орден от партията Европейски реформатори и консерватори във Великобритания ЕК трябва да оцени какво възпрепятства истинския напредък, който българите очакват. „Механизмът никога не е бил възприеман като дългосрочен процес, тогава бяхме оптимисти, че нещата бързо ще бъдат подобрени”, добави той.
Холандката София ин’т Велд коментира, че е време да се прекрати дискриминационното отношение към България и Румъния. „Въпросът не е да бъде задоволена ЕК, а да се предостави добра услуга на обществото. Този процес трябва да бъде част от общ механизъм в ЕС”, смята тя.