Гърция започва ключови преговори с международните кредитори. Разговорите с Тройката се очаква да бъдат изключително трудни, тъй като през последните три месеца данните показват почти пълно бездействие във всички сфери. Това се дължи както на продължителния предизборен период, така и на погрешните предварителни прогнози за гръцката икономика.
На този фон правителството се надява условията за кредитиране на страната да бъдат облекчени.
"Представителите на Тройката са добре дошли, ако носят нови предложения за икономическото ни бъдеще, защото това, което правим сега, води само до влошаване на ситуацията. Те оставиха страната ни в руини, а безработните са вече 2 милиона", заявяват и от синдикатите.
Очаква се новият гръцки премиер Андонис Самарас да предложи на международните кредитори да бъдат ускорени приватизацията и плановете за свиване на държавния сектор в замяна на по-благоприятни условия по спасителния пакет.
Самарас иска Европейският съюз, Европейската централна банка и Международният валутен фонд да дадат на Гърция повече време за изпълнение на фискалните цели.
Финансовият министър Янис Стурнарас пък има предложение на данъкоплатците да бъде позволено да плащат на вноски, което ще забави данъчни постъпления на стойност 2,5 милиарда евро (3,1 милиарда долара) до идната година.
Тежката криза в Гърция доведе до рязък спад в стандарта на хората и до принудителна промяна в начина им на живот. Все повече малки и средни предприемачи изпитват затруднения да поддържат бизнеса си.
В очакване на резултата от преговорите банките в Гърция обявиха нов ръст на лошите кредити. Вестник "Катимерини" посочва, че те се генерират от продължаващата през първата половина на годината рецесия. Техният дял сега е 18% от всички заеми, посочват гръцки официални представители.
В последните три години и половина броят на лошите заеми се увеличи четири пъти. Тяхната обща стойност в момента е около 46 милиарда евро, което е рекорд за гръцката банкова система.