В понеделник сирийците се събудиха за обнадеждаващо, макар и несигурно бъдеще, след като бунтовниците превзеха столицата Дамаск и президентът Башар Асад избяга в Русия, пише в анализ агенция Ройтерс.
Това се случва след 13 години гражданска война и повече от 50 години управления на семейство Асад (Башар Асад е начело на държавата 24 г. – от 2000 г. Преди това близо 30 години управлява баща му Хафез Асад – от 1971 г. до 2000 г.).
Светкавичният напредък на съюза, оглавяван от „Хаят Тахрир ал Шам“, бивш филиал на „Ал Кайда“, е идна от повратните точки в историята на Близкия изток. Падането на Асад заличи бастиона, от който Иран и Русия упражняваха влияние в арабския свят.
Москва даде убежище на Асад и семейството му. Много правителства приветстваха края на автократичното управление на Сирия.
Президентът на САЩ Джо Байдън коментира, че Сирия е в период на риск и несигурност, но за първи път от години нито Русия, нито Иран, нито „Хизбула“ имат влиятелна роля там.
„Хаят Тахрир ал Шам“ все още е определяна като терористична група от САЩ, Турция и ООН, въпреки че години наред опитваше да изчисти имиджа си, за да успокои международната общност и малцинствените групи в Сирия.
Свалянето на Асад ограничава способността на Иран да разпространява оръжия сред своите съюзници и може да струва военноморската ѝ база в Средиземно море.
Освен това може да позволи на милиони бежанци, разпръснати повече от десетилетие в лагери в Турция, Ливан и Йордания най-накрая да се завърнат у дома.
Какво предстои?
Бунтовниците са изправени пред сложната задача да възстановят и управляват държава след война, оставила стотици хиляди жертви, градове разбити на пух и прах и икономика, изтощена от санкции. Сирия ще има нужда от милиарди долари помощ.
„Нова история, братя мои, се пише в целия регион след тази велика победа“, обяви вчера лидерът на „Хаят Тахрир ал Шам“ Ахмед Шаара, известен с прякора Абу Мохамед Джолани.
Говорейки пред огромна група хора в неделя в джамията Омаяд в Дамаск, място с огромно религиозно значение, Ахмед Шаара каза, че с упорит труд Сирия ще бъде „фар за ислямската нация“.
Джолани е сунитски мюсюлманин. Сунитите са мнозинството в Сирия, но страната е дом на широк спектър от религиозни групи, включително християни и алауити, към които принадлежеше Асад.
Премиерът на Сирия Мохамед Джалали каза пред Sky New Arabia, че е готов да се срещне с Джолани и да предостави документи и помощ за предаването на властта. Той уточни, че няма отговор за съдбата на сирийската армия.
Полицейската държава на Асад беше известна като една от най-суровите в Близкия изток със стотици хиляди политически затворници, държани в ужасяващи условия.
В неделя въодушевени, но и объркани затворници излязоха на свобода. Събраните семейства плачеха от радост. Новоосвободени затворници бяха заснети да тичат по улиците на Дамаск, вдигнали ръце, за да покажат колко години са били в затвора.
Организацията „Бели каски“ съобщи, че е изпратила екипи за спешна помощ да търсят скрити подземни клетки, в които се смята, че все още има задържани.
С комендантски час, обявен от бунтовниците, Дамаск беше спокоен след зазоряване в понеделник – магазините бяха затворени, а улиците в града бяха почти празни.