Многохилядни демонстрации на палестинци се проведоха на Западния бряг, след като късно снощи Общото събрание на ООН гласува за повишаването статута на Палестинската автономия в организацията. С това на практика ООН признава Палестина за държава.

Решението предизвика противоположни реакции сред световните сили. В Палестина новината беше посрещната с всеобща радост.

"Смятам, че животът ми ще се промени и ще стане много по-сигурен от сега нататък, защото израелските войници вече няма да имат право да дойдат в моя град и да го окупират ", заяви жителка на автономната област.

Още Докато в Общото събрание на ООН се преброяваха гласовете, събралите се по улиците на Рамала хиляди палестинци очакваха напрегнато решението .

"Преди 65 години, точно на този ден, Общото събрание на ООН прие резолюция 181, която раздели земята на историческа Палестина на две държави и стана "акт за раждане" на Израел. Днес Общото събрание е призовано да издаде удостоверение за раждането на Държавата Палестина в нейната реалност. Време е за действие”, заяви палестинският президент Махмуд Абас.

За резолюцията на Общото събрание на ООН гласуваха 138 държави. 9 бяха против, а 41 се въздържаха. САЩ и Израел очаквано гласуваха против.

"Решението няма да донесе мир между израелци и палестинци. Единственият начин да постигнем това са двустранните преговори," коментира говорителят на израелския външен министър.

"Искам да кажа няколко неща за тази контрапродуктивна резолюция на ООН, която поставя нови пречки по пътя на мира. Ние вече казахме ясно, че само чрез директни преговори между израелци и палестинци могат да постигнат мир помежду си”, заяви пък държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън.

България се въздържа от гласуване. Външният ни министър Николай Младенов заяви, че страната ни не дели приятелството си с палестинците и израелците. Германия изрази съжаление, че ЕС не е излязъл с единно мнение в ООН.