Кандидатът на републиканците за Белия дом Мит Ромни се опитва да приложи на президента Барак Обама същата хватка, която навремето Роналд Рейгън изпълни срещу президента-демократ Джими Картър. „Номерът на китайката” е да представиш опонента си като тотален икономически провал.

В усилията си да свърже Обама с образа на една недотам успешна в икономическо и друго отношение администрация на демократите, Ромни заяви, че работата, която е свършил сегашният президент в управлението на американската икономика е дори по-слаба от тази на Картър.

Да, ама не!, както се казва...

...поне на такова мнение са много инвеститори и анализатори, отбелязва агенция Блумбърг. Например индексът S&P 500 се покачи със 70% през мандата на 44-я президент спрямо 19% при Картър, доларът пък падна само с 4% спрямо останалите водещи валути, а не с осезаемите 20%.

През 1980 г. Картър беше „пометен” от Роналд Рейгън с почти 10% преднина. Днес Ромни се опитва да повтори успеха на Рейгън, като наблегне на болната тема за американците открай време – икономика, икономика и пак икономика. Според последния сондаж на Галъп преднината на Обама, която той трябва да стопи е 4 пункта (48 срещу 44%).

По време на една от предизборните си изяви във Вирджиния още неноминираният официално кандидат-президент на Републиканската партия обвини Барак Обама, че е начело на най-неблагоприятната за малкия бизнес администрация от Картър насам. „Кой можеше да си помисли, че ще наричаме годините на Картър – доброто старо време,” попита риторично Ромни.

Индексът на нещастието

Но така ли е наистина, както ни убеждава бившият губернатор на Масачузетс? Май годините на Картър са всичко друго, но не и „доброто старо време”.

Т.нар. Индекс на нещастието, който съчетава безработицата и инфлацията беше 20,3% на изборите през ноември 1980 г., малко под рекордните след края на Втората световна война 22%, отбелязани през юни същата година.

Доверието на чуждестранните инвеститори в САЩ беше толкова ниско, че на Картър му се налагаше да емитира американски облигации, деноминирани в германски марки и швейцарски франкове.

Лихвите по 10-годишните облигации достигнаха 12,4% през мандата на Джими Картър.

Изглежда през 70-те години Америка е била в по-лоша форма, отколкото сега. Да, въпреки признанието на Обама, че икономиката все още изпитва затруднения, икономически страната е по-добре. Доказват го скромните 9,9% на „нещастния индекс”, по-малко от половината на „картъровите”. Доказва го и в пъти по-ниската инфлация 1,7 спрямо 14,4%.