„Оказа се, че имам 22 братя и сестри“ – тази информация тотално променя живота на 39-годишната американка Виктория Хил. В свое разследване Си Ен Ен разказва нейната история и защо е важно да има строга регулация и закони по отношение на донорството на сперма и клиниките по фертилитет в Съединените щати.

За Виктория Хил всичко започва с притеснение за сериозно наследствено заболяване. Тъй като и двамата ѝ родители никога през живота си не са имали оплаквания като нейните, Виктория се купува ДНК тест от популярна компания. Това, което научава от резултатите, тотално променя живота ѝ.

Оказва се, че Виктория е зачената с донорска сперма. Но не каква да е, а тази на лекуващия лекар на майка ѝ. Същият този медик става баща на най-малко 22 деца, след като при много жени използва своя собствен генетичен материал без да ги уведоми.

Не само това – от теста Виктория разбира, че един от нейните полубратя е нейно бивше гадже от гимназията. „Спокойно можеше да се омъжа за него“, казва тя пред Си Ен Ен.

Снимка: iStock

Още срещи

Лекарят Бъртън Калдуел се оказва баща на много деца, които не само не знаят това, но и живеят много близо.

„Около 2000 година живеех на улица с бакалия, от която пазарувах всеки там. Там работеха двама братя близнаци, за които разбрах, че са мои полубратя. Били сме на няколко метра един от друг и не сме знаели“, казва Виктория Хил.

В държавите в Европа има ограничение колко пъти един донор може да предостави генетичен материал. Норвегия позволява само по 8 деца на донор, Германия – 15. В Съединените щати няма такива изисквания.

В подобна ситуация като тази на Хил е и Джейми Лероз на 23 години от Ню Джърси. Тя разбира, че има най-малко 150 полубратя и сестри – всички заченати със сперма от един донор. „Не мога да излизам с хора на моята възраст. Просто не мога. Гледам ги и автоматично не съм привлечена от тях, защото е възможно да са ми роднини“, казва тя пред Си Ен Ен.

Снимка: iStock

Законодателство

Случаят на Виктория Хил, в който тя среща своя полубрат без да знае и двамата имат романтична връзка, е първият подобен документиран в света. Активисти в полето на репродуктивната медицина от години апелират за по-строги закони и ограничения, но без успех. Сега дават случая на Хил за пример.

Разследването на Си Ен Ен установява, че в повечето щати отвъд океана, включително и Кънектикът, където живее Виктория Хил, няма никакви закони срещу т.нар. репродуктивна измама. Жертвите на подобно престъпление нямат почти никакви шансове в съда, а лекарите като Калдуел, използвали свой генетичен материал, продължават да практикуват професията си без проблеми.

Повече от 30 лекари в Съединените щати са обвинени в това, че използват своя сперма при изкуствено оплождане на пациенти. Според НПО организации са много повече – най-малко 80. И много рядко някой от тях понася съдебна отговорност за действията си.

През 2019 г. Индиана става едва вторият щат след Калифорния, който приема закони срещу репродуктивната измама. Частни случаи обикновено се разрешават с извънсъдебни споразумения, поради което много от замесените лекари продължават да практикуват професията си без проблем.

Такъв е случая на д-р Марвин Юсман, за който се твърди, че е биологичен баща на над 12 деца. Той е съден от една от жените, след като тя разбира за случилото се. В защитата си Юсман казва „В много редки случаи, когато донорът не се появяваше на време, тогава използвах своя собствена сперма, стига да съм подходящ донор. Винаги приоритизираме нов генетичен материал през замразен“, казва той в съда.

И така не е осъден. Поради липса на доказателства.

Най-известният подобен случай е на д-р Доналд Клине, който става баща на най-малко 90 деца в Индиана. Неговият случай води до въвеждане на законодателство, но той не е съден за случилото се. След публичните обвинения Клине сам се отказва от медицинската си практика.

Документален филм за Клине води до предложението на национален закон в Щатите, които да инкриминира случаите на подобни измами. Законът се подкрепя както от републиканци, така и от демократи, но все още не е минал гласуване.

Снимка: iStock

Срещата с Бъртън Калдуел

Друга жена, която е от потомството на лекаря от Кънектикът – Джанин Пиърсън, решава да се изправи лице в лице в него.

Калдуел, вече пенсиониран лекар на 80 години и с Паркинсон, я кани в дома си и двамата говорят дълго.

„Той по никакъв начин не изпитва вина. Нито отрече да е използвал свой генетичен материал. Каза ми, че никога не си е представял, че толкова много деца могат да произлязат от историята. Нито как би ни повлияло това на нас“, разказва Джанин.

„Това, което най-много ме потресе беше, че Калдуел ме попита колко внуци има. И беше много любопитен за постиженията ми в живота“, допълва още тя.

„Цялата среща беше със смесени чувства – срещу мен седеше човек, който ненавиждам, но на който в същото време съм благодарен“, спомня си Пиърсън.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement