Европа бележи рекордно високи температури за края на декември и рекордно ниски от месеци насам цени на синьото гориво. Какви са те и кой печели от тях?
Освен в Рим и в Барселона, за които сме свикнали, на много места в южна Европа температурите надхвърлят 20 градуса. Над 10 градуса е дори в Брюксел, в Париж, в Берлин. Европа видимо печели от топлото време и издържа засега на енергийната криза и на бойкота на руски енергийни източници.
За първи път от 3 месеца насам газът падна под 100 евро за мегаватчас на нидерландската енергийна борса TTF. В петък тя затвори на ниво 85 евро – невиждано от май насам.
Първият разтърсващ скок дойде през март, веднага след руското нападение в Украйна. А абсолютният рекорд от 350 евро беше отбелязан точно преди 4 месеца – на 26 август.
Ситуацията в Европа в момента: Евростат отчита намаляване с 20% на търсенето на газ в Европа за последните 3 месеца. През 2019 г. половината от внесения газ в Европа е бил руски. Днес той представлява едва 15%.
И още една причина за реакцията на пазара - над 83% от хранилищата в Европа са пълни и достатъчни за около 3 месеца потребление, ако разбира се няма неочаквани изненади, като рекордните студове от дни насам в Съединените щати.