Европейският съюз изпраща 2012 г. с рекордно много абсолвенти без работа. Асошиейтед прес събра историите на младежи, които завършват висшето си образование и се оказват на борсите за безработни.

Атина е абсолвент по английска филология. Родом от Лемнос, тя е учила в частен университет в столицата на Гърция. Сега си търси работа, а междувременно преживява с парите, които й пращат нейните родители. „Искате ли да ми видите хладилника? Празен е... Има само масло. Това мога даси купя с 50 евро на седмица”, казва тя.

За момента Атина не мисли за емиграция, но преподавател по английски е перспективна специалност на много места по света. Същото не може да се каже обаче за испанеца Рафаел Гонсалес. Младежът завършва архитектура в кралството на пустеещите сгради, където никой не мисли за строителство. Затова учи португалски и мисли за емиграция в Бразилия.

„Много младежи бягат в чужбина и това е трайна тенденция. Проблемът е, че вече мнозина се върнаха, защото видяха, че и зад граница положението не е по-добро, отколкото в Испания”, заяви Рафаел.

„Голямата алтернатива за европейска миграция е Германия, където уж няма криза. Имам диплома. Завършил съм магистратура, но никой не ме иска. Това е ужасно усещане. Месеци наред се борих с него докато си търсех работа. Мисля, че това е най-депресиращото за младите хора в Европа”, описва трудната ситуация Луц Хенчел.

Луц завършва през януари Берлинския технически университет. Въпреки че се дипломира от техническа специалност, младежът си търси работа близо година.

Тенденцията за висока безработица сред младежите и абсолвентите се очаква да се запази и през 2013-та.