Свободното движение в ЕС е основен стълб на единния пазар, подкрепен с подпис от Великобритания. Свободният пазар се състои от четири свободи - свободно движение на капитали, стоки, услуги и хора. Или се приемат всички, или нищо. Това заяви на пресконференция Вивиан Рединг, зам.-председател на EK и еврокомисар по правосъдието, главно по повод рестриктивните мерки, които Великобритания обмисля спрямо българи и румънци.

По повод „социалния туризъм” и намеренията на Лондон, Рединг отбеляза, че много британски бизнеси и граждани се възползват от правото на свободно движение -
британските банки, телекомуникационни компании, които разкриват свои задгранични представителства, включително в България и Румъния. Има цели туристически селища в България, собственост на британски граждани, посочи еврокомисарят.

Тя добави, че Великобритания е на четвърто място сред държавите, чиито граждани най-често се преселват в друга държава от ЕС - 1,4 милиона души. Свободното движение на подлежи на преговори за страните от ЕС и за участниците в единния пазар, заяви Рединг.

„Не разбирам политическата логика - Великобритания винаги е била голям защитник на разширяването, а когато то се случи, вече е недоволна. Разширяването може да бъде спряно, защото се нуждае от единодушна подкрепа. Ако Великобритания не иска разширяването да продължи, тя може да не гласува за него. Ще видим как ще се държи Великобритания при следващата вълна на разширяване на ЕС”, допълни еврокомисарят.

Тя цитира проучване на ЕК, което показва къде се насочват социалните придобивки - почти нищо не попада в ръцете на граждани на ЕС, основната част се разпределя към граждани на съответната държава, а в редки случаи, сред които Великобритания - известна част се дава на граждани на държави извън Общността.

„Държавите от ЕС трябва да спазват задълженията си, включително по отношение на свободата на движение, като съобразят законите си. Злоупотребите могат да бъдат сведени до нула на основата на съществуващата директива за свободното движение”, коментира Вивиан Рединг.