Над 11 200 вече са потвърдените жертви на опустошителните земетресения в Турция и Сирия. Много хора обаче все още са затрупани под отломките на срутените сгради. Очаква се броят на загиналите да продължава да расте. Международният редактор на bTV Яна Бързакова обобщава  информацията за размера на хуманитарната катастрофа. 

Спасителните акции на хора от руините продължават
Снимка: bTV

В помощ на пострадалите само в Турция работят над 97 000 доброволци и спасители от страната и чужбина. 21 държави от ЕС и още над 40 от целия свят са изпратили помощ – медицински и спасителни екипи, храни и пособия за временно настаняване. Приоритет на всички е намирането на оцелели под руините.

„С вълнение се моля за тях и изразявам близостта си с тези хора, със семействата на жертвите и с всички, които страдат от това опустошително природно бедствие. Благодаря на тези, които работят, за да осигурят помощ, и насърчавам всички да покажат солидарност с тези страни, някои от които са засегнати от дълга война“, каза папа Франциск.

папа Франциск
Снимка: bTV

Турският президент Ердоган посети разрушения град Кахраманмараш и турската провинция Хатай. Той успокои, че никой няма да бъде оставен на улицата и призна, че в първия ден е имало проблеми с бързия отговор на бедствието.

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган
Снимка: bTV

Броят на жертвите в Турция вече е над 9000 души. Около 50 000 са ранените. 

„Разрушените сгради са 6444. Всички държавни институции работят на място. Първия ден имахме някои затруднения, но на втория и днес ситуацията вече е овладяна“, каза президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган. 

Още около 2700 са жертвите в Сирия. Близо 300 000 души там са останали без дом. Европейският съюз ще предостави още 3 милиона евро на Турция и 3,5 милиона на Сирия за възстановяване след бедствието.

Сирия официално поиска помощ от ЕС по механизма за Гражданска защита, но тя няма да стигне лесно до всички. Причината е контролът над засегнатите райони, който е разделен между правителствените сили, кюрдите и различни фракции. Например Идлиб, където има много разрушения, е главно под контрола на терористичната организация Хаят Тахрир ал-Шам.

С всеки час се увеличава броят на екипите, които са в най-тежко пострадалите градове. Очаква се все повече помощ да бъде съсредоточена върху турската провинция Кахраманмараш, в която беше и епицентърът на двете най-силни земетресения. Първият трус с магнитуд 7,8 удари в Пазарджък, а вторият от 7,6 - в Елбистан. Много силно засегнати са и градовете Еслахие и Газиантеп.