Гражданската война в Сирия, която продължава вече близо три години, е превърнала страната в един от най-големите износители и потребители на амфетамини. Травмата от кървавия конфликт подхранва търсенето, а липсата на ред създава възможности за производителите, пише „Ройтерс”.

Производството на най-популярния стимулант в Сирия, известен с търговското си наименование „Каптагон”, през 2013 г. се е увеличило, изпреварвайки по този показател конкуренти в региона като Ливан, твърдят експерти по наркотиците, търговци и местни активисти. Само за две години – между 2011 г. и 2013 г., производството на каптагон в Ливан е спаднало с 90% заради изместването към Сирия.

Дрогата носи годишен приход в размер на стотици милиони долари и вероятно осигурява финансово доставките на оръжия, а самият наркотик помага на бойците да издържат в изтощителни битки.

Както сирийското правителство, така и бунтовническите групировки твърдят, че другата страна използва каптагон, за да издържа на продължителните сблъсъци без сън, докато клинични лекари казват, че обикновените сирийци все повече експериментират с хапчетата, които се продават за 5 до 20 долара.

По данни на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията потреблението на каптагон извън Близкия изток е незначително. Миналата година е забелязано зараждането на пазар в Северна Африка.

Разположена на кръстопът в Близкия изток, Сирия отдавна е транзитен пункт за наркотици, идващи от Европа, Турция и Ливан, които пътуват за Йордания, Ирак и страните от Залива.

Разпадането на държавната инфраструктура, отслабването на контрола по границите и разпространението на въоръжените групировки през почти тригодишната борба за контрол над Сирия превърна страната от „спирка" по пътя на наркотиците във важен център за производството им.

Саудитска Арабия е получила през 2010 г., тоест преди конфликта, около 7 тона каптагон, една трета от световните доставки, по данните на ООН. Други големи потребители са Кувейт и Обединените арабски емирства.

Наркотикът е бил произведен на Запад през 60-те години с цел лечение на хиперактивност, нарколепсия и депресия. През 80-те вече е бил забранен в повечето страни поради силното пристрастяване към него и вече не се използва за лечение.

Активната му съставка фенетилин се метаболизира от тялото, произвеждайки стимулантите амфетамин и теофилин. „Той предизвиква нещо като еуфория. Ставате приказлив, не спите, не ядете, енергични сте", казва ливанският психиатър Рамзи Хадад.

Производството е евтино и просто, изискват се „само базови познания по химия и няколко везни". Сирийските и ливанските власти редовно откриват домашни лаборатории, използвани за създаване на хапчетата.
Сирийските държавни медии редовно съобщават, че каптагонът е едно от нещата, които правителствените сили конфискуват редом с оръжията, когато заловят бунтовнически бойци или нападнат техни бази.

Полицай от службата за борба с наркотиците в централния град Хомс заяви пред Ройтерс, че е наблюдавал ефекта на каптагона върху протестиращи и бойци, заловени за разпит. „Ние ги биехме, а те не чувстваха болка. Много от тях се смееха, докато им нанасяхме тежки удари", обяснява той и допълва: „Оставяхме затворниците за около 48 часа без разпит, докато отмине ефектът на каптагона, и след това разпитът ставаше по-лесен".

Опозицията отвръща, че правителството цели да опетни репутацията й и заявява, че проправителствените милиции ръководят търговията с каптагон. Опозиционният активист Амар заяви, че потреблението е ограничено до поддръжници на правителството и бойци, които използват прикритието на революцията, за да въртят доходна престъпна дейност.

Психиатър на име Джордж каза, че е лекувал злоупотребяващи с каптагон в клиниката си в правителствения бастион Латакия. „Използването на каптагон и други наркотици се увеличи след революцията дори сред гражданското население, поради психологическия и икономическия натиск", изтъква той.

Жител на централната част на Хомс заяви, че през миналата година хашишът и каптагонът са се използвали вече масово и открито в неговия квартал, район населен предимно с алауити - същия клон на исляма, към който принадлежи и президентът Башар Асад.