Хората, които са по-активни сутрин, са и по-щастливи и доволни от живота, пише „Хъфингтън Поуст”.

Тенденцията тийнейджърите да бъдат нощни птици намалява с напредването на възрастта, когато те „превключват” на сутрешна програма. Това може да бъде обяснение на факта, че по-възрастните хора са по-щастливи от младите, се казва в проучването.

Чучулиги

Учените изследвали две групи: първата включвала 435 души на възраст между 17 и 38 години, а втората – 297 човека между 59 и 79. И двете групи попълнили въпросник с емоционалното си състояние, колко здрави се чувстват и кое е предпочитаното им време от деня.

До 60-ата си година повечето хора са „сутрешен тип”, открили изследователите. Само 7% от младите били ранобудни чучулиги, но с напредването на възрастта това се променя – в „по-старата” група около 7% били сови, т.е. нощни птици.

Социално-часовата разлика

Ранобудниците също така се чувствали по-здрави от совите. Според изследователите това е така, защото чучулигите имат по-добър сън, тъй като по природа те са „сутрешни” хора. Това не само ги кара да се чувстват по-будни, а и повлиява имунната им система.

„Не знаем защо това е така, но има няколко възможни обяснения. Вечерните хора са по-склонни към социално-часова разлика – това означава, че биологичният им часовник не е синхронизиран със социалния”, твърдят учените. „Очакванията на обществото са много по-организирани около програмата на човек от сутрешния тип.”

Например повечето хора стават рано за работа или училище, въпреки че не им харесва. „Вечерният човек може да изкара седмицата, чувствайки се нещастен, защото трябва да става по-рано, отколкото му се иска”, допълват изследователите.

Те препоръчват да нагласим програмата си така, че да се превърнем в сутрешни хора. Учените съветват да увеличим излагането си на естествена светлина рано сутрин и да се будим и лягаме по-рано. „Най-лесно е, ако имате постоянна програма, за да сте сигурни, че всеки ден се събуждате по едно и също време”, заключват изследователите.