Говорител на компанията "Южен поток"-България опроверга информации на някои медии за демонтаж на тръбите на газопровода във връзка с плановете на Европейския парламент да спре проекта, предаде ИТАР-ТАСС.
"Тръбите от първия заваръчен шев на газопровода Южен поток, с които символично започна изграждането на газопровода през октомври 2013 година, сега са откарани на склад за временно съхранение и ще бъдат използвани в по-нататъшната работа", подчерта говорителят.
Почти шест месеца, след символичната първа заварка на българския участък на Южен поток - тръби няма, няма ги и тържествено сложените знамена - символ на приемственост и партньорство.
Кметът на община Медковец, през чиято територия минава част от газопровода, успокои, че не са откраднати. „Това стана още десетина дни след първата заварка с оглед да бъдат предпазени тия тръби от посегателства, отхора, които се занимават с това и да докарват препитанието си, защото гладът вече е влезнал във всяка втора къща в региона”, обясни кметът Венцислав Евгениев.
За хората в района реализирането на проекта е единствената надежда за по-добро бъдеще. „Ако се раздвижи животът, ще бъде само заради „Южен поток". Иначе по друг начин не виждаме. Няма никакво производство, няма заводи, няма предприятия, в които да се работи”, сподели Пепа Павлова, която живее в село Расово.
Тръбите са складирани и добре пазени, а строителните работи трябва да започнат още тази година, потвърди и енергийният министър Драгомир Стойнев.
Интригата обаче се заплита на европейско ниво. „Ако ЕНП спечелят изборите - може реално „Южен поток” да бъде спрян”, коментира енергийният министър.
Часове преди Европейският парламент да приеме резолюция за налагане на санкции срещу руски енергийни доставчици, заради събитията в Източна Украйна - българската страна втвърди позицията си. „Само и само за да се харесваме, само и само за да сервилничим - сме готови да зачеркнем националният си интерес. Няма да стане! Ние ще се борим този проект да се осъществи”, категоричен беше Стойнев.
При спиране на проекта България ще понесе сериозни финансови загуби, но какви ще бъдат те Министерството на икономиката засега не уточнява.
"Южен поток" е международен проект за газопровод от Русия по дъното на Черно море през Варна до Южна и Централна Европа, заобикалящ Украйна. Българското правителство определя Южен поток като приоритетен стратегически проект, отбелязва ИТАР-ТАСС.