Руският президент Владимир Путин заяви, че трябва да се ограничи износът на зърно от Украйна за Европа. Той ще обсъди това с турския президент Реджеп Тайип Ердоган, информира Би Би Си.
Износъб бе отблокирана в резултат на намесата на ООН и Турция през юли.
"Направихме всичко, за да гарантираме, че украинското зърно ще бъде изнесено. Направихме го заедно с Турция. Ако изключим Турция като междинна страна, на практика цялото зърно, изнасяно от Украйна, се насочва не към развиващите се по-бедни страни, а към Европейския съюз“, каза Путин, говорейки на пленарната сесия на WEF във Владивосток.
Руският президент твърди, че "само два кораба от общо 87" са били натоварени от Световната продоволствена програма на ООН.
"И 60 000 тона храна от общо 2 милиона тона бяха взети от тях", каза руският президент, като нарече европейските страни "колонизатори", които мамят развиващите се страни.
"Може би трябва да помислим за ограничаване на посоката на износа на зърно и търговски храни по този маршрут (към Европа). Със сигурност ще се консултирам с турския президент г-н Ердоган по този въпрос", добави Путин.
Споразуменията, сключени с посредничеството на ООН и Турция, са валидни само за 120 дни. Те бяха подписани от Украйна и Русия в Истанбул на 22 юли, след което започнаха да функционират зърнените коридори в Черно море. Преди това износът на зърно беше блокиран заради въоръженото нахлуване на Русия в Украйна.
В речта си в Истанбул генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че споразумението, договорено с Русия и Украйна, ще донесе помощ на "най-уязвимите хора, които са на ръба на глада".
Досега обаче доставките, които трябва да помогнат на тези хора, са били малки.
Първият кораб, превозващ хранителни помощи под егидата на Световната продоволствена програма (СПП), наскоро пристигна на местоназначението си.
Корабът за насипни товари Brave Commander превозва 23 000 тона пшеница, предназначена за бедните общности в Южна Етиопия. Той напуска украинското пристанище Южни на 16 август и акостира в Джибути.
Към момента MV Karteria е натоварен и е готов да достави 37 000 тона пшеница в Йемен. Представители на ООН се надяват, че ще последват още кораби.
През 2021 г. Световната продоволствена програма на ООН разпредели 4,4 милиона тона хранителни помощи по света. Две трети от тях идват от Украйна.