Връзката между Владимир Путин и Евгений Пригожин се заражда в мрачния свят, в който руските служби за сигурност се смесват с престъпността. Докато частната военна компания "Вагнер" на Пригожин се превръща в една от най-влиятелните структури в Русия, Путин става все по-зависим от нейните успехи на бойното поле в Украйна, пише Би Би Си.
Пътищата им се срещат за първи път в Санкт Петербург в началото на 90-те години на миналия век - в политически напрегнатите години след разпадането на Съветския съюз. Точните обстоятелства на първата им среща са неизвестни, но Пригожин е току-що излязъл от затвора, а Путин наскоро се е завърнал от мисия в Източна Германия като офицер от КГБ и е търсил начин да влезе в политиката.
Осъден за първи път на 17 години, Евгений Пригожин не е чужд на престъпленията. След условна присъда за кражба в края на 70-те години на миналия век, през 1981 г. той получава дълга присъда затвор за грабеж. Заедно с още двама души той хванал за врата жена на улицата и се опитал да я удуши, след което избягал със зимните ѝ ботуши и обеци.
Когато излиза от затвора през 1990 г., Русия е съвсем различна. Вместо Леонид Брежнев на власт е реформаторският лидер Михаил Горбачов, Берлинската стена е паднала, а перестройката е в ход. Пригожин започва работа като продавач на хотдог в Санкт Петербург, но в средата на 90-те години отваря елитен ресторант. Това най-вероятно е мястото, където двамата се срещат за първи път.
Ресторантът привлича местните престъпни босове, както и влиятелния кмет на града Анатолий Собчак. Владимир Путин, който тогава е на 40 години, също отива там като заместник на Собчак. Единственият ресторант на Пригожин се превръща във верига, а сред клиентите му са политици от далечни краища на Санкт Петербург.
В началото на века, когато Владимир Путин става президент, двамата стават близки сътрудници, а прозвището на Пригожин - "Готвачът на Путин", датира от този период. На една снимка се вижда как Евгений Пригожин сервира вечеря на Владимир Путин и на Джордж Буш. За човек като новия руски лидер е било задължително да има личен готвач, който да гарантира, че храната му е безопасна за консумация.
С Владимир Путин в Кремъл руските служби за сигурност бавно започват да си връщат контрола. Евгений Пригожин поема различни задачи в Кремъл, особено такива, които са извън обсега на службите за сигурност. Пригожин създава медийна империя, фокусирана върху разпространението на дезинформация в Русия и в чужбина. Историите, които измисля, често са толкова фантастични, че никой държавен пропаганден апарат не би посмял да ги разпространи.
Когато социалните медии започват да придобиват влияние, той създава "фабрика за тролове", чийто основен ефект е да остави у руснаците усещането, че няма такова нещо като истина и няма смисъл да я търсят. Минава още едно десетилетие, преди да признае, че е мозъкът зад "Агенцията за интернет изследвания".
След украинската революция на Майдана през 2013-2014 г. и анексирането на Крим от Русия се появяват първите съобщения за частната военна компания "Вагнер". Тя подкрепя проруските сепаратисти в Крим и в източната част на Украйна. Наемническите организации са забранени от руското законодателство, въпреки че Пригожин и неговите наемници стават все по-важни за подпечатването на властта на президента Путин. Затова чак до пролетта на 2022 г. Кремъл твърди, че няма връзка с него.
„Вагнер“ играе важна роля и в Сирия и именно тогава безмилостният му командир Дмитрий Уткин за първи път се появява като близък сътрудник на Евгений Пригожин. В продължение на години наемническата групировка е действала в редица африкански държави - от Либия и Мали до Централноафриканската република.
Официално обаче Пригожин не е имал специални отношения с президента. Владимир Путин или неговият прессекретар Дмитрий Песков казват само, че са наясно със съществуването на руски „частен бизнесмен“, който се занимава с тези дейности. Ясно е обаче, че подобни операции не могат да се провеждат без съгласието на Кремъл. Едва през юни Путин призна, че "Вагнер" е получавала огромно държавно финансиране в продължение на години и че нейните наемници са се сражавали храбро в битките. И все пак, тъй като частните военни компании са незаконни, той заяви, че като група те не съществуват.
Едва през лятото на 2022 г. се появяват съобщения за боеве на „Вагнер“ в Украйна. В рамките на няколко седмици Евгений Пригожин обикаля руските затвори, за да вербува затворници за военните действия. Говорителят на Кремъл казва по негов адрес, че е човек, "чието сърце скърби за това, което се случва", и човек, който "има голям принос".
През ноември Пригожин открива център "Вагнер" в Санкт Петербург, а критиките му към руската армия и Министерството на отбраната стават все по-остри. Когато руските сили са принудени да се оттеглят в Украйна, критиките му достигат връхната си точка. Той се оплаква, че командването на армията отказва да признае приноса на наемниците за военните усилия.
По-късно открито обвинява министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб Валерий Герасимов, че "гладуват" за боеприпаси на "Вагнер", докато групировката губи хиляди хора в боевете за Бахмут в Източна Украйна. В един момент Пригожин дори отправя критиките си към президента: "Как можем да спечелим война, когато дедушка е идиот?"
Той не назова името на Путин, но руснаците не се съмняват, че го замесва директно. Кремъл от своя страна избягва да коментира ескалиращата вражда, но това е скандал, който ще разтърси руското ръководство до основи и в крайна сметка ще свали Пригожин.
Той отхвърля искането на Министерството на отбраната да постави всички наемнически групи под свой контрол. Когато ситуацията достига точката на кипене, той се осмели да постави под въпрос самите цели на войната. На 23 юни Пригожин обяви "марш на справедливост" по пътя към Москва. Източници на Би Би Си твърдят, че бунтът му е знак за отчаянието на Пригожин и опит да привлече вниманието на Путин към конфликта си с руските военни.
"Той се притесняваше да не загуби автономията си", обяснява един от източниците, който познава Пригожин.
Наемниците на „Вагнер“ свалят два военни хеликоптера и самолет и убиват руски войници. Без да го назове лично, Владимир Путин нарича Евгений Пригожин предател, който "забива нож в гърба на страната". Неуспешният бунт е окончателният разрив между тях.
Дни след като бунтът завърши с неуспех, Владимир Путин се срещна с бившия си съюзник в Кремъл в продължение на три часа заедно с повече от 30 командири на "Вагнер". Руският президент вече няма нужда от него, но все още има въпросителни относно съдбата на хората му.
Евгений Пригожин явно вярваше, че бъдещето му е в Африка и последното му онлайн видео уж е заснето в африканско поле, където казва: "Ето ни тук, всяваме божия страх в ИДИЛ, „Ал Кайда“ и други бандити".
Но изглежда, че историята му приключва скоро след това, подобно на други примери в руската история. Човек, на когото е възложена задачата да изпълнява най-жестоките политики на Кремъл, сам е жестоко наказан и в крайна сметка унищожен.
Или по оценката на самия Владимир Путин: "Той беше човек с трудна съдба и допусна сериозни грешки в живота си."