Соларните панели са много практични, защото трансформират възобновяемата слънчева енергия в електричество. До момента употребата им е била ограничена поради редица фактори, но сега учени са отворили нова врата към прозрачните соларни панели, които са показали ефективност близка до тази на стандартните соларни панели.

Снимка: iStock

Изследователски екип, свързан с Националният институт за наука и технологии в Улсан (UNIST), Южна Корея, разкри метод за доставяне на енергия директно от прозорците на сгради и автомобили, както и екраните на мобилни устройства чрез прозрачни слънчеви клетки. Изследването е публикувано в PNAS.

Професор Куанонг Сео и неговият екип от Училището по енергетика и химическо инженерство в UNIST са представили нов тип прозрачна слънчева клетка с висока ефективност, която същевременно поддържа безцветни и прозрачни свойства, като стъклото.

Въведен е дизайн, който поставя всички компоненти на слънчевата клетка на гърба на материала. Той е постигнал висока ефективност и естетика, които прозрачните слънчеви клетки трябва да притежават, сподели TechXplore.

Снимка: iStock

До момента употребявани са прозрачни соларни панели, които работят на различен принцип. Повече за тях може да видите тук:

При тестове слънчев панел, използващ новоразработената технология с размер 16 кв. см, е постигнал ефективност 20%, като пропуска 14,7% от светлината. Той също така е предоставил възможността един екран на мобилно устройство да се използва като източник на енергия. Пример на това е успешното зареждане на смартфон през техните екрани.

„Това проучване фундаментално реши естетическия проблем на съществуващите слънчеви клетки, именно чрез дизайна на новата структура. Това представя възможността прозрачните слънчеви клетки да се използват в различни индустрии като мобилни устройства, сгради и автомобилно стъкло.“, казаха изследователят Джонгуан Парк и асистент професор Кнагмин Лии.

„Планираме да продължим по-нататъшните изследвания, така че прозрачните слънчеви клетки да се превърнат в ключова технология в една по-екологична енергийна индустрия в бъдеще", каза професор Сео.