Все повече американци си купуват лично оръжие. Това показва ново проучване, осъществено от Института за предотвратяване на наранявания с огнестрелно оръжие към Университета на Мичиган в Ан Арбър и цитирано от Си Ен Ен.

Продажбите на оръжие скочиха по време на пандемията от COVID-19, а това доведе и до увеличаване на смъртните случаи, свързани със стрелба.

През 2021 г. 48 830 души в САЩ са загинали от наранявания при боравене с оръжие, което е най-високият регистриран брой някога.

Приблизително 7,5 милиона възрастни американци са си купили оръжие по време на пандемията, като повечето от тях преди това са живели в дом без оръжие, показват данни от Националното проучване на огнестрелните оръжия за 2021 г.

Близо 80% от анкетираните казват, че са били мотивирани да си купят огнестрелно оръжие за лична защита.

„Това е тенденция, датираща от 60-те години на миналия век, когато имаше сериозни социални катаклизми“, коментира социологът проф. Дейвид Ямане от университета Уейк Форест, който изучава културата на притежанието на оръжие в Съединените щати.

„Бяха времена на дълбоки социални вълнения и социална несигурност, появиха се много нови политически движения, настъпиха културни промени, хората слушаха музика в стил „секс, наркотици, рокендрол“, имаше много политически убийства, бунтове и протести“, разказва проф. Ямане, който притежава лично оръжие и подкрепя финансово организации, които насърчават притежаването им за защита.

Според него в известен смисъл годините на пандемията отразяват социалните движения от 60-те години на миналия век и затова не е изненадващо, че американците са се въоръжили. Той обяснява, че хората са започнали да се тревожат за личната си безопасност и носенето на оръжие се е превърнало в начин за мнозина да се справят с несигурността на времето.

Данните от Националното проучване на жертвите на престъпления показват обаче, че оръжията рядко се използват за самозащита по време на престъпления, свързани с личната безопасност.

Проучването показва също така, че почти всички чернокожи жени, както и тези от азиатски произход, притежават оръжие за лична защита. Не се дават обаче данни за друг вид причина, поради която живеещите в САЩ си купуват пистолети, пушки и боеприпаси.