В Хага днес в Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия се открива процесът срещу един от най-печално известните „герои” от войната за независимост на Босна и Херцеговина през 1992-95 - командващия армията на босненските сърби – генерал Ратко Младич.

Процесът се открива 20 години след началото на конфликта, отнел живота на над 100 000 души, 8 000 от които са избити по личното нареждане на Ратко Младич в мюсюлманския анклав Сребреница. Процесът срещу сръбския военен идва практически 17 години след повдигането на първите обвинения срещу него в престъпления срещу човечеството.

В продължение на близо две десетилетия Ратко Младич беше един от най-издирваните хора на планетата, докато през 2011 г. сръбската полиция го арестува в околностите на Белград и същия ден го предаде на Хага. Където от 2008 г. тече процесът срещу бившия политически лидер на босненските сърби – Радован Караджич, по сходни обвинения като тези повдигнати срещу Младич.

Двамата са обвинени, че са създали и провели кампания по етническо прочистване на Босна и Херцеговина, започнала през 1992 г. и „кулминирала” през юли 1995 г. с най-голямото масово избиване на мирно население от Втората световна война насам – разстрелването на 8 000 мъже и момчета от северния анклав Сребреница. Караджич и Младич са обвиняеми и за 44-месечната обсада на Сараево, при която жителите на града бяха постоянно обект на терор от страна на сръбските снайперисти и артилерия.

Арогантният обвиняем

На днешното и утрешното заседание прокуратурата ще изложи всички точки от обвинението срещу бившия сръбски генерал, който предварително отказа да говори пред Трибунала първите дни от процеса.

По време на предварителните изслушвания по процеса Ратко Младич остави впечатлението за сприхав възрастен мъж, с лош характер и отслабено здраве.

„Целият свят знае кой съм аз. Аз съм генерал Ратко Младич. Защитавах народа си, сега се защитавам сам”, заяви миналата година пред Трибунала бившият сръбски военен. Първите изслушвания бяха съпроводени и с емоционални реакции от страна на оцелели от войната в Босна, които присъстваха на първите гледания.

Официалното откриване на процеса днес беше забавено по искане на Ратко Младич, защитата на когото внесе искане за смяна на съдията по делото, заради „съмнения в предубеденост на съдебния състав към обвиняемия”.

Възмездие или ...

Изслушванията на свидетели ще започнат от 29 май. Над 400 души се очаква дадат показания в процеса. Прокуратурата разполага с близо 200 часа, за да изложи обвинението, преди Младич да открие защитата си. Максималната присъда, която рискува 70-годишният военен престъпник е доживотен затвор.

Генерал Ратко Младич вече дава съмнения на наблюдателите, че ще издържи до края на процеса срещу него, заради видимо крехкото здравословно състояние, в което се намира.

Адвокатите на босненския сърбин изнесоха информацията преди врече, че техният клиент е прекарал най-малко един сърдечен удар, през годините докато се е укривал от международното правосъдие.

Мнозина се опасяват Ратко Младич да не последва съдбата на „архитекта” на войните за разпадане на Югославия – бившия президент на Сърбия Слободан Милошевич, който почина пред 2006 г., преди произнасянето на присъдата срещу него.