Поддръжници и противници на президента на Венецуела Николас Мадуро отново излязоха на улични протести в столицата Каракас. Това става месец след като подобни демонстрации на двата лагера доведоха до кръвопролития, съобщи Ройтерс.
Облечени в червено симпатизанти на социалистическото правителство на Мадуро организираха "мирно шествие". Опонентите им в бели дрехи пък се събраха да осъдят жестокостта на силите за сигурност при най-тежките политически вълнения във Венецуела от десетилетие.
Полиция и войници в снаряжение за борба с безредиците образуваше кордон по протежение на улиците. Много жители на Каракас решиха да не излизат от домовете си.
"Цялото насилие се предизвиква от опозицията. Те трябва да са малко по-умни. Уличните барикади са безсмислени, само причиняват насилие. Опозицията се опитва да докаже, че страната ни е в лошо състояние, но това просто не е така. Достъп до здравеопазване, образование и добра храна имат повече хора от всякога. Те не осъзнават това. Преди Чавес никой нямаше това, което имаме сега", казва 46-годишен поддръжник на правителството, работещ по държавна програма за висше образование, на митинг с още неколкостотин "чависти" в източната част на Каракас.
"Участваме в днешното шествие, за да заклеймим репресиите. Не може да има безнаказаност. Защо ни атакуват, докато участваме в свободни протести? Силите за сигурност се подчиняват на политическа идеология, вместо да изпълнят дълга си да защитават хората", казва 22-годишен студент по право по време на опозиционната проява.
На 12 февруари в Каракас бяха застреляни двама привърженици на опозицията и един проправителствен активист. Това разпали протестите и доведе до почти всекидневни сблъсъци в столицата и някои западни венецуелски градове. Насилието взе най-малко 22
жертви от двата лагера. Ранени бяха над 300 души, а арестувани - повече от 1300, припомня Ройтерс.