Десетки хиляди жители на Хонконг излязоха на протест срещу китайското управление, след като новият лидер положи клетва навръх 15-ата годишнина от връщането на азиатския финансов център под контрола на Пекин.
Недоволствата подчертават ескалиращото напрежение между комунистически Китай и динамичния град, който бе върнат на страната с най-голямо население през 1997 г. след един век британско колониално управление. Протестиращите размахвали британски колониални флагове в знак на носталгия по ерата, когато демократичните права на хората в Хонконг бяха ограничени, но имаше върховенство на закона.
Докато голяма част от броженията са свързани с растящото икономическо неравенство и спираното демократично развитие, гражданите на Хонконг са разочаровани и от арогантното според тях поведение на Китай – например това, че богати земевладелци изземват обекти за търговия на дребно по време на бляскави шопинг пътувания до Хонконг. Освен това хората бяха възмутени от избора на език по време на церемонията по полагането на клетва на новия лидер – мандарински с пекински акцент вместо местния кантонски диалект.
По време на церемонията 57-годишният Лиунг Чун-инг стана трети главен изпълнителен директор. Той обеща да се обърне към икономическите проблеми на Хонконг, включително гигантските цени на жилищата, за които много хора обвиняват китайските купувачи с дебели портфейли.
Демонстраторът, който се опита да прекъсне китайския президент Ху Дзинтао по време на обръщението му, бе отведен от охраната. Той размахал малък флаг и започнал да крещи, призовавайки китайските лидери да осъдят студентските репресии от 1989 г. на площад Тиенанмън, както и да прекратят еднопартийното управление в комунистическата страна.
В речта си Дзинтао казва, че жителите на Хонконг сега имат повече демократични права и свободи, отколкото когато и да било – напомняне, че Китай до голяма степен спазва обещанието си при връщането на контрола над малката страна да запази политическата й система сравнително отворена.
Това обаче е малко успокоение за протестиращите, които виждат Китайската комунистическа партия като противоречаща на ценностите, наследени от британското образование, и на разпространението на демокрация в азиатските съседи като Южна Корея и Тайван.
Новият лидер Лиунг бе замесен в скандал миналата седмица, когато се оказа, че е направил шест нелегални надстройки на жилището си в хонконгския остров Виктория Пийк.