Демонстранти днес излязоха по улиците на седем германски града в опит да попречат на плановете на Европа да сключи нови широкообхватни търговски сделки и със САЩ, и с Канада, предаде ДПА.

Инициаторите на "Спрете ТТИП и СЕТА - за справедлива световна търговия" ("Stop TTIP & CETA - for a fair world trade") организираха шествия в Берлин, Франкфурт, Хамбург, Кьолн, Лайпциг, Мюнхен и Щутгарт.

Доста по-малко хора се включиха в сравнение с очакваните над 250 000 души, като мнозина вероятно са си останали вкъщи заради дъждовното време в по-голямата част от страната, предаде БТА.

Снимка: Reuters

Около 80 000 души се очакваха в Берлин, но полицията съобщи за 30 000.

Десет хиляди бяха преброени преди шествието в Кьолн, а по 5000 - в Хамбург и Франкфурт. Общо 50 000 германци се стекоха по улиците, посочва ТАСС.

На плакати във Франкфурт се четяха надписи като "Обама: Спри ТТИП - да, ти можеш" и "Общото благо над корпоративните интереси", допълва ДПА.

Демонстрациите съвпадат с признаци на промяна в политическите нагласи срещу търговските споразумения преди парламентарните избори в Германия догодина.

Снимка: EPA

Около 28% от германците се съмняват в предимствата, които могат да произлязат от двете търговски сделки, според проучване, публикувано вчера от института "Ипсос". Данните сочат също, че според 52% споразуменията ще отслабят стандартите и ще доведат до внос на нискокачествени продукти.

Председателят на Съюза на германските индустриалци (BDI) Улрих Грило обаче заяви днес, че ако ТТИП и СЕТА се провалят, то това ще бъде сериозна крачка назад за Европа.

Европейският съюз и Канада планират да подпишат официално своето Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA - лат. букви) на среща на върха идния месец.

Снимка: Reuters

Представители на ЕС и Вашингтон пък твърдят, поне публично, че искат да завършат преговорите по Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) преди президента Барак Обама да напусне поста си през януари 2016 година.

Поддръжниците на сделката, която ще създаде най-голямата в света зона за свободна търговия с 800 милиона потребители, казват, че тя силно ще стимулира икономическия растеж и заетостта от двете страни на Атлантика.