Следизборният хаос в Гърция продължава. Усилията на гръцкия президент Каролос Папуляс да договори правителствена коалиция остават безплодни.
Лидерът на радикалната левица Алексис Ципрас, която според проучванията вече е водеща политическа сила в страната, отново не взе участие в разговорите. Преговорите при президента Каролос Папуляс тази вечер завършиха без изявления. Умерената гръцка партия Демократична левица вече обяви, че няма да се включи в коалиционен кабинет с консерваторите от "Нова демокрация" и социалистите от ПАСОК, без крайно лявата формация "Сириза".
От своя страна гръцкият президент е предложил правителство от личности, а не от политици. Това разкри лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос .
Вероятността за нови избори през юни изправя странат пред риска да спре плащанията по кредитите, предупреди премиерът Лукас Пападимос. Агенция „Мудис” пък съобщи, че рисковете Гърция да напусне еврозоната стават все по-реални.
„Тогава ще настапи политически хаос и социална нестабилност. Малкият бизнес и частното предприемачество ще банкрутират незабавно. Новата гръцка валута ще девалвира”, прогнозира Георгиос Цогопулос, политически анализатор.
Европейската комисия повърди днес желанието си Гърция да остане в еврозоната като най-добро решение и за страната, и за Европа.
„Не желаем Гърция да напусне еврозоната, напротив - правим всичко възможно да остане, но трябва да спазва ангажиментите, които е поела”, заяви Пиа Хансен, говорител на ЕК.
Очаква се на провеждащият се в Брюксел Европейски съвет на финансовите министри да отправи предупреждение към Атина да изпълнява подписаното споразумение с тройката кредитори, ако иска да продължи да получава международна помощ. Атинските вестници съобщават, че централната банка и финансовото министерство разработват сценарии за предотвратяване на вътрешен фалит, ако външното финансиране спре.
Трусове за южната съседка
Излизането на Гърция от еврозоната ще доведе до трусове, които преди 2 години можеха да са фатални. През това време обаче институциите се подготвиха за такъв сценарий и сега дори да се стигне до него, валутният съюз в Европа ще оцелее. Това е мнението на икономиста Георги Ангелов.
Пред bTV той заяви, че сценарият „Гърция извън еврозоната” носи и своите негативи за България. „За нас няма да е добре наш съсед да обеднее драстично. Това ще е негатртивно за износа, както и за нашите сънародници, които работят там. Освен това ако извадят Гърция от Шенген, ще трябва да въведем отново граница със страната”, коментира експертът, подчертавайки и положителната страна за България – възможност да привлечем у нас чуждите туристи, които традиционно са почивали на юг.