Регистрацията на партия в Турция е лесна, трудно е участието на избори. Това обясни журналистът Илхан Андай, коментирайки новата османска партия, регистрирана в Южна Турция, която иска обединение на всички турци и възстановяване на територията от времето на Османската империя. По думите му това послание не е ново.
Регистрацията на политическа партия в Турция става много лесно – като събереш 40 души в една зала. Сложно е да участваш на избори – в страната има 91 партии, а на последните избори през есента на миналата година участваха 16. Там баражът е много по-висок от нашия – 10%, и в парламента има само четири партии, каза Андай.
Създателят на тази партия – Ибрахим Юние, който е само на 29 години, повтаря тези на други политици, които обаче не са успели с тях. Може би се стреми към онази електорална ниша, в която хората много не размишляват кой ще им даде по-добър живот, а живеят с миналото и изповядват други ценности. Юние не само иска да получи земите на бившата Османска империя, той например иска час по-скоро да дойде на власт и да забрани вноса на кока-кола и всички еврейски стоки. Решението му за проблема с терора е всеки, свързан с терористична организация, да получи смътна присъда по бързата процедура, добави гостът.
Ако търсим тревожните сигнали, трябва да видим откъде идва този човек. Той е отличник на една от най-многобройните сектите в Турция, чиито кадри са учредили Партията на великото единство през 1992 г. Тази партия е била много активна в България в този период и нейният лидер – Мухсин Язъджъоглу, е обикалял доста често страната. Те имаха някакви по-особени интереси към целите Балкани.
Поне 1/5 от партиите в Турция, при появата си, за по-голям ефект прокламират идеи за възвръщане на старите позиции на Турция.
Прави впечатление, че от тези 91 партии в Турция, 83 са създадени след 2000 г. След 2010 г., когато Реджеп Тайип Ердоган вече е много активен, е допуснал регистрацията на 44 партии, каза още Андай.
Той коментира и посещението на Лютви Местан в Турция преди срещата на премиера Бойко Борисов с колегата му Бинали Йълдъръм и самия Ердоган: „След регистрацията на партия ДОСТ Местан имаше нужда от послание от Анкара. Според него „този път Турция не е така дръзка спрямо ДПС, един вид е показано, че е хубаво да има спортсменска битка, да се позволи на Местан да се утвърди като втората турска партия“.
По думите на Андай ДОСТ може или да подкрепят ГЕРБ за президентските избори, или да решат да играят самостоятелно, за да се покажат като фактор в българската политика. Според него не е изключено в такъв случай кандидатът да е Местан, а за вицепрезидент да бъде предложен Венцислав Каймаканов.
Помолен да коментира посещението на Борисов в Турция, журналистът каза, че премиерът е „надскочил боя си“ и е получил обратни сигнали.
Според него след опита за преврат Турция гледа е в добри отношения с всичките си съседи. За Ердоган е важно да може да каже, че България е най-добрият комшия и във всеки момент може да разчита на нея.
Вижте целия разговор във видеото: