В горният слой на водите на Черно море се съдържа огромно количество тежки метали, съобщава РИА „Новости”, като цитира изказване на завеждащия лабораторията по екология към Института по океанология на Руската академия на науките (РАН) Михаил Флинт.

„Едно от замърсяванията на Черно море се отнася към горния слой на водите, на който практически никой не обръща внимание, а то е достигнало великански величини”, заявява Михаил Флинт, по време на заседание на президиума на РАН.

Според него замърсяването на горния слой може да се дължи както на натрупване на вредни вещества, така и от движението на вълните.

„Само по себе си това е много вредно, защото хората, които се къпят, плуват, са в постоянен контакт с повърхността на водата. Например концентрацията на олово на водната повърхност е почти 100 пъти по-висока от тази във водата”, уточнява ученият.

„И това е само част от проблема: когато в Черно море се комбинира определено съчетание на влажност и вятър, горният воден слой се пренася във въздуха и концентрацията на тежки метали на ниво среден човешки ръст е като на” централна улица в Москва в пиков час, допълва Михаил Флинт.