ВМРО-ДПМНЕ взима властта в Северна Македония. При 99% преброени бюлетини те печелят и на парламентарните, и на президентските избори.

Така Северна Македония ще има президент жена за първи път. При 99% преброени бюлетини Гордана Сияновска-Давкова, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, печели малко над 65% от гласовете. 

Досегашният президент Стево Пендаровски, издигнат от Социалдмеократическия съюз, събира малко над 29% подкрепа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

На първия тур Силяновска-Давкова събра почти два пъти повече гласове от Пендаровски при избирателна активност от 50%.

ВМРО-ДПМНЕ печели парламентарните избори с 43,23% подкрепа на този етап. С тези резултати опозиционната партия ще има 58 депутати. За правителство са необходими 61.

Коалиция „Европейски фронт“ получава 19 места в следващия парламент, а коалицията за европейско бъдеще на досегашните управляващи от СДСМ получава едва 18 депутати и става трета политическа сила.

Коалицията на албанските опозиционни партии „Струва си“ получават 13 мандата, а крайните левичари от „Левица“ ще имат шестима депутати на фона на досегашните двама.

На политическата сцена се появява и нов играч – движението ЗНАМ на кумановския кмет Максим Димитриевски, което печели цели 16 депутати.

Избирателната система е пропорционална, като Северна Македония е разделена на шест изборни района, всеки от тях излъчва по 20 депутати.

Снимка: БГНЕС

След края на изборния ден Стево Пендаровски заяви, че голяма част от избирателите в РСМ не са успели да пуснат бюлетината си за президентския вот и са имали възможност да гласуват само на парламентарния. Въпреки това той заяви, че поздравява Силяновска-Давкова, пожелава ѝ успех и признава своята загуба.

„Според резултатите, които видяхме досега, искам да поздравя победителите, да им пожелая успешна работа в следващите четири и пет години. Моята концепция за мултиетническа Македония, напълно интегрирана в евроатлантическите структури, днес за съжаление не получи подкрепа от мнозинството граждани“, каза Пендаровски.

„Днешните резултати са разочароващи, на СДСМ бе нанесен тежък удар - не само от гражданите, но и от симпатизанти и подкрепящите партията“, заяви досегашният премиер Димитър Ковачевски.

Силяновска-Давкова също направи обръщение от централата на ВМРО-ДПМНЕ. Тя заяви, че периодът на предизборна кампания е бил исторически за журналистиката в РСМ, като каза, че именно при смяната на една власт с друга се появяват малки отрязъци за голяма свобода на местните журналисти, които свободно могат да задават своите въпроси.

Силяновска-Давкова обясни, че е прекарала няколко часа след края на изборния ден, задавайки си въпроса с какво е заслужила това високо доверие. 

„Искрено се питам от няколко часа с какво заслужих тази чест.  Македонските граждани се осмелиха, без значение на етническата принадлежност, религиозната, социалната или каквато и да друга разлика, да излязат и да дадат своя глас за когото искат“, каза Гордана Силяновска-Давкова.

Вчера тя се спря до екипа ни и сподели нейни спомени от близкото минало, като увери, че отношенията между македонците и българите са много добри и проблемите се създават единствено от политици.

Темите по време на предизборната кампания край Вардар включваха спекулации от страна на македонските политици за това какво ще се случи след изборите – дали ще бъдат запазени идентичността, историята и езикът на Северна Мекдония. Такъв беше слоганът на най-голямата опозиционна партия в страната – ВМРО-ДПМНЕ, която обеща на избирателите, че ако гласуват за нея, ще се чувстват като горди македонци.

Досегашните управляващи от Социалдемократически съюз на Македония, които подкрепят Стево Пендаровски, пък ясно обясняваха на своите избиратели, че няма как да се мине по пътя към Европа без вписването на българите в преамбюла на конституцията на РСМ и трябва да бъдат направени отстъпки.

Убедителната победа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите „2 в 1“ в Северна Македония означава коренна промяна на управлението на страната. За българите в страната това не изглежда като добър резултат.

Припомняме, че партията се противопостави на Договора за добросъседство с България, както и на Споразумението от Преспа с Гърция, на промяната на името на страната, на френското предложение за пътя на РСМ към ЕС, на нашите искания за вписването на българите в преамбюла на Конституцията и посвети предизборната си кампания на сериозно антибългарско говорене.

През 1990 г. ВМРО-ДПМНЕ е създадено от Любчо Георгиевски като най-българската партия в страната. След македоно-албанския военен конфликт през 2001-2002 г. партията преживява драматична трансформация. От най-българската партия в страната тя става най-югославянската и просръбската.

Тогавашният лидер Никола Груевски започва да убеждава местните, че са наследници на Древна Македония, както и че всички съседи на страната са нейни врагове. Наследник на Груевски става Християн Мицкоски. Вчера той благодари на всички общности в Северна Македония, като ги изброи поименно, без да спомене българите, което е поредно доказателство, че след победата на ВМРО-ДПМНЕ отношенията с България ще се променят.

„Македония е свободна и Македония ще бъде вечна. Всички, които си мислят, че могат да съсипят Македония, да ѝ навредят и унижат, ще носят отговорност и ще се озоват на бунището“, каза лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.