Изглежда Дубай не може да бъде номер едно във всичко, с което се захване, коментира агенция Ройтерс.
Емирството се превърна не само в регионален, но и световен икономически, търговски и туристически център, ала има едно нещо за което богатите дубайци все още си мечтаят.
Милиардите от петрол успяха да осигурят разцвета на Дубай, но те не са в състояние да превърнат малката държава в световен културен център.
Преди пет години темповете, с които растеше търсенето на произведения на изкуството, показваха че Дубай скоро ще измести арт-центрове от ранга на Лондон и Ню Йорк. Сметките обаче се оказаха много грешни, поради една малка, но съществена липса.
Както голям брой от дистрибуторите на произведения на изкуството отбелязват, за Дубай е лесно да привлече богатите туристи в петзвездните си хотели, ресторанти и барове.
За изкуството обаче трябват музей и галерии, които не са едни от най – популярните обекти в емирството. А липсата на специализирани търговци напълно „убива” продажбите.
Икономическата криза нанесе друг тежък удар в търговията с изкуство. Докато до 2008 година приходите от един аукцион достигаха приблизително 20 млн.долара, то днес те едвам се приближават до 8 млн. долара.
Собствениците на една от големите аукционни къщи посочват, че са спрели търговете си в Дубай, именно заради свиването на приходите.
И въпреки тежките години за изкуството в Дубай все по–голям брой млади богаташи започват да инвестират в него.
Изучили се на Запад новото поколение милиардери цени и познава качеството и е готово да измине целия път до Лондон, за да го притежава.
Именно тези млади инвеститори полагат основите на новия Дубай.
И кой знае, може би скоро ще гледаме на емирството като на новата културна столица на света?