Девет месеца след разрушителното преминаване на урагана „Санди” над Ню Джърси и източното крайбрежие на САЩ, родилните домове в малки американски щат регистрират истински „бейби-бум”, съобщава агенция Ройтерс.

Близо 500 новородени се очаква да видят светлината на деня в клиниката Monmouth в Лонг Бранч през юли, срещу 371 през същия месец на 2012 г. в Университетския медицински център Jersey Shore пък очакват 200 раждания през месеца, срещу 160 през юли миналата година.

И двете специализирани здравни заведения е трябвало да наемат допълнителен персонал, за да се справят с наплива.

Д-р Стивън Морган от центъра Jersey Shore обяснява този феномен с факта, че по време на преминаването на стихийното бедствие и за известен период след това, хората са били принудени да останат по домовете си, често пъти без електричество и респективно телевизия, и интернет, което ги е подтикнало да „се отдадат на възпроизвеждане”.

Според д-р Кристин Тинторър, психиатър в Monmouth, „чувството за опасност и заплаха, провокира физическа връзка между хората”, подобно на „примитивния инстинкт за запазване на биологичния вид”.

Преминаването на урагана „Санди” над източното крайбрежие на САЩ на 29 октомври причини смъртта на над 200 души и нанесе щети за близо 50 млрд. долара.