Европа е на финалната права по избора на свой главен прокурор. До края на март ще стане ясно името на ръководителя на изцяло новата структура, която ще преследва източването на пари от европейските фондове и данъчните измами.

Новата европейска прокуратура няма да дублира дейстивята на националните държавни обвинения. Злоупотребите с пари от европейския бюджет обаче се разследват крайно неефективно и не дават желаните резултати. Това е и основният мотив за създаването на независима, специализирана разследваща институция, обяснява преподавателят по право на ЕС Христо Христев.

Снимка: btvnovinite.bg


„В това централно звено ще има колегиум от европеейски главен прокурор и един европейски прокурор, излъчен от всяка държава-членка”,  доц. ХРИСТО ХРИСТЕВ, преподавател по право на ЕС.

Основен фаворит за шеф на европейската главна прокуратура е бившият ръководител на спец звеното за разследване на корупция в Румъния – Лаура Кьовеши. Другите двама кандидати са француинът Жан-Франсоа Бонер и германецът Андрес Ритер. Номинацията на румънката обаче срещна сериозен отпор от социалдемократите в родината ѝ, които седят в основата на уволнението ѝ. Министърът на правосъдието обяви, че ще направи всичко възможно, за да блокира номинацията на Кьовеши, чийто действия вкараха в затвора десетки политици.

Снимка: btvnovinite.bg


Европейската прокуратура ще започне работа най-късно до края на следващата година. Бившият говорител на екс правосъдния министър в страната – Моника Маковей подкрепя номинацията на Кьовеши.

„Причината за освобождаването на Лаура Кьовеши от антикорупционния орган е именно заради силната ѝ мотивация да продължава с разследванията по високите етажи на властта. Правителството не искаше това да продължава. Най-силният аргумент, че уволнението е политическо е фактът, че днес тя води в листата за европейски главен прокурор”, каза Дан Тапалага, бивш говорител на Моника Маковей.

Снимка: btvnovinite.bg
Лидерът на управляващата партия в Румъния , Ливиу Драгня е разследван за злоупотреби с 21 млн. евро.